REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Zakupy kontrolowane

Opublikowano 18 lutego 2022, autor: nk

Nawet 15 tys. zł grzywny za niewydanie paragonu grozi przedsiębiorcom. Żarscy urzędnicy skarbowi ruszają na zakupy.

Uzbrojeni w gotówkę, ale również w karty płatnicze żarscy urzędnicy skarbowi ruszą na zakupy kontrolowane, czyli „nabycie sprawdzające”.

– Od 2022 roku obowiązują nowe przepisy regulujące zasady postępowania przy tego rodzaju czynnościach. Nowością jest między innymi możliwość korzystania przez kontrolujących z karty płatniczej. Limit środków na takiej karcie nie może przekraczać 2 tys. zł. – informuje Anna Łukomska, naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach.

Kontrolerzy sprawdzą, czy podatnicy wywiązują się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących i czy wydają paragony fiskalne. Kontrolowane mają być wszystkie rodzaje działalności.

– Nabycia sprawdzające dotyczyć mogą każdego rodzaju działalności, a kary wymierzane mogą być za – mówiąc najprościej – niezarejestrowanie sprzedaży, niewydanie paragonu. Wysokość takiej kary, przewidziana w kodeksie karym skarbowym, to minimum 301 zł, a maksimum 15 tys. 50 zł – dodaje A. Łukomska.

Na pełnym „legalu”

Ilość kontrolerów ma być na bieżąco dostosowywana do aktualnych potrzeb działania w tym zakresie.

– Nie byłem jeszcze tak kontrolowany, ale mogą przychodzić w każdym momencie. U nas 100 procent na 100 klientów dostaje paragony i faktury. Niech się boją ci, którzy nie wydają paragonów. My na pełnym legalu jedziemy od samego początku. Płacimy za to duże frycowe i musimy pracować po 12 godzin dziennie, żeby godnie żyć – mówi Aleksander Słowikowski, właściciel warsztatu samochodowego przy ul. Żagańskiej w Żarach.

Warto dodać, że towar zakupiony przez kontrolerów podlega zwrotowi, a sprzedawca jest zobowiązany do jego przyjęcia i zwrotu środków, za wyjątkiem sytuacji, w której ponowna jego sprzedaż nie jest możliwa, np. gdy kontroler będzie korzystał z usług fryzjera, kosmetyczki, czy chociażby mechanika samochodowego. Zwrot pieniędzy kupującym kontrolerom obowiązuje w przypadku niewykonania usługi, za którą zapłacono.

Odmowa przyjęcia towaru przez przedsiębiorcę lub zwrotu zapłaty za zakup kontrolowany również zagrożona jest karą z kodeksu karnego skarbowego.

Napisz komentarz »