REKLAMA

Wasze sprawy

Awantura o drogę

Opublikowano 18 lutego 2022, autor: Piotr Piotrowski

Radni gminy wiejskiej Żagań spierali się, czy remontować leśną drogę łączącą Tomaszowo ze Starą Kopernią.

Wójt Leszek Ochrymczuk chce wybudować drogę, która skróci mieszkańcom Starej Koperni czas potrzebny na dotarcie do szkoły podstawowej i sklepu w pobliskim Tomaszowie. Ma powstać na bazie gruntowej drogi leśnej, łączącej obie wsi, biegnącej przez poradzieckie lotnisko. Dziś mieszkańcy Starej Koperni jeżdżą do Tomaszowa na skróty, ale ryzykują uszkodzeniem aut. 

Na wtorkowej sesji Rady Gminy (15.02.) radni mieli uchwalić 40 tys. zł na opracowanie koncepcji tej inwestycji. Przeciw była mająca większość w Radzie Gminy opozycja. Z tej puli radna Monika Rozpędowskaproponowała przeznaczyć 10 tys. zł na dokumentację budowy jednej z dróg gminnych w swoim Jeleninie, z kolei wiceprzewodniczący Zdzisław Remiń wnioskował, aby 30 tys. zł poszło na dokumentację budowy drogi w jego wsi, Gorzupi Dolnej.   

– W związku z brakiem numerów działek oraz ryzykiem, że ta droga może przebiegać przez prywatne działki, nie chciałbym głosować nad czymś, o czym nie wiemy wszystkiego – zaznaczył Remiń.  

– Problem tej drogi wraca od lat. Podzieliłaby ona lotnisko, które obecnie jest strefą przemysłową. Jeśli to zrobimy, inwestorzy zrezygnują – wtórował mu radny Jan Daniszewski.

 

No brawo!

Argumenty opozycji wywołały wściekłość radnych Starej Koperni oraz Tomaszowa.

– Panie Janie, co pan opowiada?! Niech pan nie wprowadza ludzi w błąd! – denerwował się Paweł Lipski,radny i sołtys Tomaszowa, przekonując, że to właśnie budowa drogi przyciągnie potencjalnych inwestorów do strefy, a pracownicy nowych zakładów pracy będą mieli dogodny dojazd.

– No brawo! Na tej drodze zależy nie tylko mieszkańcom Starej Koperni, ale i Nieradzy, Kocina czy Jelenina – denerwowała się radna Wioleta Kozak ze Starej Koperni. – Obecnie wielu z nich korzysta z tej gruntowej, wożąc dzieci do szkoły w Tomaszowie czy jadąc do sklepu. A przecież niedługo będzie w Tomaszowie hala sportowa, market – wyliczała argumenty za drogą. I zwróciła się bezpośrednio do wiceprzewodniczącego: – Pan, panie Remiń, po objęciu funkcji wiceprzewodniczącego, obiecał łączyć radę, a widzę, że pan ją dzieli.

Ostatecznie, 10 radnych z opozycji było przeciw inwestycji i przeznaczyło 40 tys. zł na dokumentacje dróg w Gorzupi oraz Jeleninie.

 

Ułatwiłaby życie

Sołtyska Starej Koperni, Ewa Żegleń, spotkała się z dziennikarzem „Regionalnej”, aby podkreślić, że kilkuset mieszkańców jej wsi i okolicznych miejscowości czeka na budowę tej drogi od lat.

 – Tę drogę władze gminy obiecują nam od lat. Jest bardzo potrzebna i ułatwiłaby życie mieszkańcom Starej Koperni, Nieradzy czy Kocina, którzy jadąc do Tomaszowa, nie będą musieli nadrabiać kilometrów – kwituje.

– Porządna droga przyda się i inwestorom w strefie, i nam, mieszkańcom. Od lat jeździmy do Tomaszowa po tych dziurach i koleinach – dodają Halina i Wiesław Maciocha. – Radni gminy powinni być dla mieszkańców. Powinni  popierać takie inwestycje, a nie uprawiać politykę.

Napisz komentarz »