REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Podrzucają, gdzie popadnie

Opublikowano 18 lutego 2022, autor: jb

Około 20 starych opon motorowych ktoś podrzucił w lasku po drodze na dawną papiernię w Żaganiu.

Są to opony do motocykla, stare, choć nieużywane, niemieckich marek, które rzadko spotykane są w Polsce. Zostały posprzątane przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i Robót Drogowych i wywiezione na PSZOK (16.02.). Na ich utylizację złożą się wszyscy mieszkańcy Żagania. Tylko w ubiegłym roku Żagań wydał 21 tys. zł na utylizację śmieci z tzw. nielegalnych wysypisk.

– Najwięcej w ubiegłym roku było ich w rejonie ulic Würtha i św. Michała – mówi Roman Kuczak, komendant Straży Miejskiej w Żaganiu.

Za nielegalne pozbywanie się odpadów grozi grzywna do 500 zł lub 1,5 tys. zł, jeżeli sprawa trafi do sądu. Niewielu śmieciarzy jednak udaje się ukarać.

– Kiedy mamy śmieci w workach, szukamy czegokolwiek, co pozwoli namierzyć właściciela, dowodów wpłat czy pocztówek. Mieliśmy dwa takie przypadki, kiedy mieszkańcy zamówili specjalną firmę do uprzątnięcia strychu czy piwnicy, firma zrobiła to odpłatnie, a potem śmieci wyrzuciła w lesie, nie wysilając się nawet, żeby wyjechać za rogatki miasta. A jeden z mieszkańców będąc na spacerze w okolicach ul. Bema trafiła na osobę, która podrzucała śmieci w lesie. Schował się w krzakach i nawigował nas telefonicznie, dzięki temu nakryliśmy sprawcę na gorącym uczynku – dodaje.

Trudniej jest namierzyć właściciela opon.

– Przy takich zgłoszeniach, zawsze typujemy warsztaty, zakłady, które prowadzą takie usługi. Wszystkie firmy mają jednak podpisaną umowę na utylizację odpadów, a ciężko udowodnić, czy faktycznie się z niej wywiązują – mówi R. Kuczak.

Przyjmą za darmo

Opony można jednak bezpłatnie oddać do PSZOK, choć trzeba przestrzegać limitu. W Żaganiu przyjmowane są 4 opony na dom, mieszkanie rocznie.

– Przyjmujemy opony od samochodów o masie do 3,5 tony, oczywiście także od motorów. Mieszkańcy sporo ich dostarczają, średnio w tydzień z PSZOK wywozimy do utylizacji tonę opon – mówi Krzysztof Omieljańczyk, pracownik PSZOK w Żaganiu.

PSZOK nie przyjmie od nas więcej opon. Jeżeli wymieniamy komplet w więcej niż jednym aucie, pozbyć się starych opon możemy wyłącznie u wulkanizatorów. W zależności od zakładu, cena za pozostawienie jednej to przeważnie 7-10 zł.

Napisz komentarz »