REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Neptun do wymiany

Opublikowano 18 lutego 2022, autor: jb

Zaledwie dwa miesiące przetrwał układ słoneczny, który ustawiono na skwerze przy ul. Wojska Polskiego w Żaganiu. W nocy dobrali się do niego wandale.

Choć Neptun jako planeta nazywany jest gazowym olbrzymem, jego żagański odpowiednik nie dał rady wandalom. W nocy z poniedziałku na wtorek (14-15.02.), ktoś wyrwał go ze stelaża, wydarł w nim dziurę i przeturlał w inne miejsce.

Zniszczoną instalację znaleziono we wtorek rano.

– Były rozważania co do ewentualnego montażu ponownie tej samej kuli, ale już wiadomo, że się nie da. W to miejsce trzeba wstawić nową – mówi Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Planety wykonane są z siatkobetonu.

– Naprawdę trzeba się wysilić, żeby to zniszczyć. Wiemy, że na warunki zewnętrzne takie konstrukcje są odporne, ale na chuliganów nie – dodaje A. Zychla.

Zakup i montaż kolejnego Neptuna to wydatek 10 tys. zł. Za model całego układu w ubiegłym roku miasto zapłaciło 175 tys. zł. Instalacja była montowana pod koniec grudnia, przy okazji 450. rocznicy urodzin astronoma Johannesa Keplera.

Wandali poszukują urzędnicy z Ratusza. Dla osoby, która przyczyni się do ustalenia chuliganów,  burmistrz zapowiada 1 tys. zł nagrody.

Napisz komentarz »