REKLAMA

Wasze sprawy

Wyczerpali limit

Opublikowano 18 lutego 2022, autor: jb

Po dziesięciu dniach skończyły się w powiecie żagańskim pieniądze z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Nabór wniosków od firm, które mogą starać się o dofinansowanie kosztów szkoleń swoich pracowników, ogłoszono w powiecie 1 lutego. A 11 lutego pieniędzy już nie było. PUP na szkolenia miał 110 tys. zł. Zazwyczaj nabór ogłaszano kilka razy w roku.

– Tymczasem już w pierwszym naborze wpłynęło tak dużo wniosków, że pula skończyła się po 10 dniach. Poza tym, złożone wnioski przekroczyły dwukrotność kwoty, którą zaplanowaliśmy – mówi Wioletta Tybiszewska, dyrektor PUP w Żaganiu.

Wnioski złożyło 13 firm na szkolenia dla 81 osób, na kwotę ponad 238 tys. zł.

W ubiegłym roku PUP do wydania miał ponad 300 tys. zł.

– Przez to, że zainteresowanie takimi szkoleniami w ubiegłym roku było średnie, nie zgłaszaliśmy w ministerstwie zapotrzebowania na zwiększenie tych środków. Teraz będziemy się starać o zwiększenie tej puli, ale nie wiemy, kiedy wpłyną do nas dodatkowe pieniądze – dodaje dyrektorka.

Z dofinansowania szkoleń korzystać może przedsiębiorca i jego pracownicy.

– Wnioski składały na przykład biura rachunkowe, szczególnie że w tej branży znacząco zmieniają się teraz przepisy. Były też wnioski o szkolenia księgowych w firmach, a także na nowe technologie, czyli np. z obsługi nowych programów komputerowych używanych w firmach, nowych sposobów zarządzania personelem – wymienia dyrektorka. 

W tej chwili złożone wnioski przechodzą weryfikację formalną.

– W zasadzie wszystkie wymagają uzupełnienia dokumentów, więc to jeszcze trochę potrwa. Spodziewamy się, że po tej weryfikacji nie zostanie ani złotówka – mówi W. Tybiszewska. 

W powiecie żarskim nabór wniosków na szkolenia w ramach KFS rozłożono na pięć terminów.  Pierwszy rozpoczął się 7 lutego, wnioski przyjmowane są do 21 lutego. Po ich rozpatrzeniu i weryfikacji kwoty, która została do podziału, rozpoczęcie kolejnego naboru planowane jest od 17 marca. Żarski PUP ma na to 252 tys. zł.

Przy szkoleniach w ramach KFS mikroprzedsiębiorstwa mogą starać się o pokrycie 100 procent kosztów szkolenia, średnie firmy mogą liczyć na 80-procentowe dofinansowanie.

Napisz komentarz »