REKLAMA

Zdrowie

W blokach startowych

Opublikowano 18 lutego 2022, autor: bj

Już nie jako covidowe od marca mają ruszyć oddziały ortopedii i psychiatrii w 105. Szpitalu Wojskowym w Żarach.

Z początkiem marca do normalnej pracy mają wrócić oddziały ortopedii i psychiatrii w 105. Szpitalu Wojskowym w Żarach. Nowe otwarcie w szczególności dotyczy ortopedii.

– Plan jest taki, że będzie to 1 marca. Czekamy na decyzję wojewody, nasze pisemne  deklaracje już poszły. My się natomiast przygotowujemy przede wszystkim kadrowo. Bo wiadomo, że wcześniej odeszło czterech lekarzy. Ale są pielęgniarki. Jest wyposażony oddział. Będzie miał bardzo dobrego szefa, specjalistę. W połowie marca dojdzie dwóch lekarzy, wówczas będziemy mieć ich 9 – mówi Marek Femlak, zastępca dyrektora ds. leczniczych w 105. Szpitalu Wojskowym.

Przypomnijmy. Informacje o tym, że w 105. organizują zespół lekarzy i pielęgniarek na potrzeby oddziału ortopedii, pojawiły się już w grudniu. W tej chwili żarska ortopedia jest oddziałem covidowym. Została w niego przekształcona w pierwszych dniach listopada. Dla szpitala był to korzystny zbieg okoliczności, bo po tym, jak umowy wypowiedział cały zespół, ortopedia pozostała bez lekarzy specjalistów i nie mogła działać. Przekształcenie jej w oddział covidowy pozwoliło szpitalowi uniknąć strat.

Teraz chorych na covid pacjentów jest coraz mniej. I ortopedia będzie mogła zacząć działać na nowo.

Prosimy o komentarz w sprawie nieoficjalnych informacji dotyczących nowego szefa ortopedii. Wynika z nich, że ma nim zostać Zdzisław Rożnowski, obecny ordynator ortopedii w 107. Szpitalu Wojskowym w Wałczu.

– Nie potwierdzam i nie zaprzeczam. Natomiast dział kadr podpisuje umowy cywilno-prawne, czyli kontrakty. Rezydenci pozostali w szpitalu na umowach rezydenckich – ucina pytania M. Femlak.

Chorowanie nie w szpitalu

Szpital przygotowuje się do powrotu normalnej ortopedii i psychiatrii, bo łóżka covidowe często są puste. Są za to inne problemy.

– W środę pełniłem dyżur na SOR. Została przywieziona 21-letnia dziewczyna. Kwalifikowała się do pobytu na oddziale psychiatrycznym. Tyle, że jej test wyszedł negatywny, więc musieliśmy szukać szpitala, który mógłby ją przyjąć. Najbliżej znaleźliśmy w Wałbrzychu. I tam karetka musiała zawieźć pacjentkę. Dlatego jest duża potrzeba, by wrócił „czysty” oddział psychiatryczny – tłumaczy M. Femlak.

W żarskim szpitalu covidowy pozostanie oddział wewnętrzny oraz żagańska filia 105.

Napisz komentarz »