REKLAMA

Zdrowie

Nie zamkną w domu

Opublikowano 11 lutego 2022, autor: jb

Od dziś, 11 lutego, nie obowiązuje już kwarantanna dla tych, którzy dotąd musieli przebywać w domu po kontakcie z osobą zakażoną.

Obowiązek kwarantanny w takich sytuacjach dotyczył dotąd całych grup w szkołach, przedszkolach czy zakładach pracy. Gdy w szkole zachorowała chociażby jedna osoba, to wszyscy ci, którzy mieli z nią kontakt, a nie byli zaszczepieni przeciwko koronawirusowi, wysyłani byli na 10-dniowa kwarantannę.

Od dziś (11 lutego) taka kwarantanna w ogóle nie będzie już nakładana. Prawo działa również wstecz, bo zwalnia z takiej kwarantanny także osoby, które miały ją nałożoną wcześniej. Nowe zasady minister zdrowia ogłosił w środę, 9 lutego. Od czwartku, 10 lutego, osoby w kwarantannie otrzymują SMS-y z rządowego systemu z informacją, że on piątku (11.02.) mogą już bez przeszkód wychodzić z domów.

Nie każdy wróci

Nakładanie kwarantanny najbardziej kłopotliwe było w szkołach. Szczególnie gdy zakażony okazał się być nauczyciel, wszystkie klasy, które miały z nim zajęcia, odsyłano na naukę zdalną. W kwarantannie byli tylko niezaszczepieni, ale nie było możliwości uczenia jednocześnie zdalnie i stacjonarnie tej samej klasy.

Zniesienie tej kwarantanny z kontaktu oznacza, że dzieci mogą wychodzić z domu, ale o tym, czy wrócą na zajęcia stacjonarne, zdecyduje dyrektor . Jeżeli sanepid na prośbę dyrektorów wcześniej ustalił nauczanie zdalne dłużej niż do 11 lutego, to te decyzje nie są zmieniane.

Dotyczy to np. Szkoły Podstawowej nr 2 w Żaganiu. Tam od środy, 9 lutego, zawieszono wszystkie zajęcia w klasach 1-4 i oddziale przedszkolnym. Wprowadzono nauczanie zdalne, na razie do końca tygodnia. Ośmiu nauczycieli jest na izolacji lub kwarantannie, dwoje na innych zwolnieniach lekarskich, dwie kolejne osoby czekają na wynik testu na obecność koronawirusa.

– Na razie zamknęliśmy szkołę do końca tygodnia, zobaczymy, na ile sytuacja się unormuje w poniedziałek, możliwe, że konieczne będzie przedłużenie nauki zdalnej. Zaczyna brakować nauczycieli do prowadzenia lekcji stacjonarnych, dlatego zdecydowaliśmy, że wprowadzimy dla wszystkich zdalne – mówi Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta. 

Nowe zasady wprowadzone przez ministerstwo:

Od 11 lutego
-7-dniowa kwarantanna po przyjeździe z zagranicy dotyczy tylko osób bez Unijnego Certyfikatu Covid;

Od 15 lutego
-Izolacja w domu dla osób zakażonych skrócona z 10 do 7 dni;
-Osoby, które mieszkają z zakażonym, są na kwarantannie wyłącznie w czasie jego izolacji, wcześniej musiały być w domu jeszcze 7 dni od zakończenia izolacji osoby chorej;

Od 21 lutego:
-Powrót do nauki stacjonarnej dla wszystkich klas szkół podstawowych i średnich.

Napisz komentarz »