REKLAMA

Samorząd

Burmistrz pęka z dumy, a długi spłacimy my

Opublikowano 11 lutego 2022, autor: Piotr Piotrowski

Burmistrz Żagania stawia wypasione przedszkole za ponad 12 mln 345 tys. zł. Nie martwi się, że kredyt na nie trzeba będzie spłacać aż do 2038 roku.

Jedyne w ścisłym centrum Żagania Przedszkole nr 5 przy ul. Wałowej burmistrz planuje zamknąć. Jak podkreśla naczelnik wydziału oświaty, Mariusz Krugły, powodem jest zły stan techniczny budynku.

– W każdej chwili może nam je zamknąć Sanepid, straż pożarna albo nadzór budowlany. Przedszkole powstało ponad 40 lat temu, a planowane użytkowanie było na 12-15 lat – mówi naczelnik. – Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. Podejmiemy ją po konsultacji z rodzicami.

Miasto nie ma kasy na remont Piątki, pozbyło się także kolejnego przedszkola z lat 80. XX w.  – nr 6 przy ul. Żarskiej  i Jarzębinowej. W tym tygodniu zostało one wyburzone. I tu powodem był zły stan techniczny. Burmistrz Andrzej Katarzyniec uparł się, że na jego miejscu wybuduje nowe, za grube miliony. Wprawdzie dostał blisko 4 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale z budżetu trzeba było dołożyć dwa razy tyle, z czego 7,8 mln zł to kredyt, który kolejne władze będą spłacały do 2038 roku.

– Dla mnie to głupota! – kwituje były burmistrz Żagania, a obecnie radny Sejmiku Województwa Lubuskiego, Sławomir Kowal. – Burmistrz zamyka albo wyburza stare  przedszkola, a stawia nowe za grube miliony, jednocześnie zadłużając miasto na wiele lat. A wystarczyło za 2-3 mln zł zrobić remont tych starych budynków, w oparciu o fundusze na termomodernizacje. Moim zdaniem, temu panu już trzeba podziękować, wypłacić należne pieniądze za dwa ostatnie lata jego kadencji, bo on nie nadaje się do rządzenia miastem.

Burmistrz zadowolony

W ubiegłym tygodniu burmistrz przekazał plac budowy przy ul. Jarzębinowej i Żarskiej wykonawcy. Nowe przedszkole ma wybudować Zakład Usług Budowlanych Roberta Łukasika z Zielenia (gmina Trzemeszno). Budynek wraz z wyposażeniem ma oddać do końca tego roku, inaczej miastu przepadnie dofinansowanie. Firma skasuje za to 12 mln 345 tys. zł.

– To największa inwestycja w Żaganiu od dziesięcioleci – zaznacza z dumą burmistrz. – Pierwsze przedszkole budowane w mieście od ponad 40 lat. Termin realizacji zadania to zaledwie 11 miesięcy, ale opinie, jakie posiada firma, wskazują, że zostanie on dotrzymany, a inwestycja zostanie zrealizowana na najwyższym poziomie.

– Jesteśmy zdziwieni pochlebnymi opiniami burmistrza na temat tej firmy – mówi Piotr Ciechanowicz, członek zarządu spółki Tandem. – Od kilku miesięcy zalega nam ona znaczną kwotę za beton. Zamiast brać się za nowe inwestycje, właściciel firmy powinien uregulować najpierw należności. Po bezskutecznych próbach wyegzekwowania naszych pieniędzy, oddaliśmy sprawę do Sądu Gospodarczego w Poznaniu. Jeśli firma nie zastosuje się do wyroku i nakazu zapłaty, sprawę przekażemy komornikowi. Może dojść do sytuacji, w której te pieniądze będziemy egzekwować od samorządów, które płacą tej firmie za inwestycje.

Burmistrz A. Katarzyniec zarzeka się, że nic nie wie o sprawie.

– To są sprawy pomiędzy wykonawcą a firmą Tandem. Nas interesuje wyłącznie solidne wykonanie budowy przedszkola i czas, w jakim to ma się odbyć – kwituje.

Napisz komentarz »