REKLAMA

Zdrowie

Jedni chorują lżej, drudzy ciężej

Opublikowano 11 lutego 2022, autor: jb

50-60 procent zajętych łóżek covidowych miał 105. Szpital Wojskowy w tym tygodniu.

Na ten moment szpital ma 127 łóżek dla zakażonych pacjentów, średnio dziennie na wszystkich oddziałach w Żarach i Żaganiu przebywało około 70 osób.

– Staramy się już nie przyjmować pacjentów na oddział covidowy utworzony na ortopedii w Żarach. Tam jest najmniej pacjentów, a chcemy zacząć ich wypisywać i przygotowywać oddział do ponownego otwarcia dla niezakażonych – mówi Marek Femlak, zastępca komendanta szpitala.

Na oddziale covidowym utworzonym na internie szpital ma 25 miejsc, na ortopedii – 26, kolejne 23 łóżka są na oddziale psychiatrii. Dodatkowo jest 51 miejsc na dwóch oddziałach w Żaganiu (pulmonologii i piętrze dawnej ginekologii).

– Przez to, że jest mniej osób na ortopedii, więcej pacjentów mamy na internie czy pulmonologii. Jesteśmy w kontakcie ze służbami wojewody i NFZ. Na ten moment nie ma planów, by odwieszać którykolwiek inny oddział covidowy poza ortopedycznym – mówi M. Femlak.

W gotowości

Na środowej konferencji (9.02.) minister zdrowia zapowiedział, że od przyszłego tygodnia uwalniane będą kolejne łóżka covidowe w szpitalach, łącznie 5 tysięcy w skali kraju.

– W ostatnich dniach obserwujemy delikatny wzrost przyjęć do szpitala. W ciągu doby przyjęliśmy niedawno 9 pacjentów, choć w poprzednich dniach było to przeważnie 1-2 pacjentów. To już jest jakiś sygnał, że prawdopodobnie przez jeszcze miesiąc te pozostałe oddziały będą funkcjonować jako covidowe – mówi M. Femlak.

Psychiatria jako oddział covidowy może pracować nawet dłużej. Tam przyjmowani są zakażeni pacjenci, ale tylko tacy, którzy jednocześnie wymagają leczenia psychiatrycznego.

– Na ten moment nie ma mowy o likwidowaniu miejsc covidowych na tym oddziale, obecnie jest na nim 17 pacjentów, są dowożeni nawet z innych województw – mówi M. Femlak.

Inne choroby

Ci, którzy trafiają do szpitali w ostatnim czasie, są w lżejszym stanie niż w poprzednich falach pandemii.

– Ale to nie jest reguła. Akurat w środę, 9.02., dwóch pacjentów w stanie ciężkim przewieziono na oddziały w Żaganiu. Często trafiają teraz do nas osoby, które mają także inne choroby, np. nadciśnienie, cukrzycę, ich pobyty w szpitalu mogą być dłuższe – mówi zastępca komendanta.

W ostatniej dobie w naszym województwie zajętych było 419 łóżek covidowych (na 941 przygotowanych), czyli o 22 więcej niż tydzień temu. W użyciu było 18 na 77 zarezerwowanych respiratorów (o 9 więcej).

Napisz komentarz »