REKLAMA

Komunikacja

Ale dziura!

Opublikowano 11 lutego 2022, autor: mk

Wpadłeś w dziurę i zniszczyłeś koło? Nie odpuszczaj! Należy ci się odszkodowanie.

Drogi powiatu żarskiego liczą łącznie 463 kilometry i nie są w najlepszym stanie po zimie, a na ich łatanie starostwo przeznaczyło tylko 300 tys. zł.

Wiosną będą łatać

Starostwo Powiatowe dopiero wybierze firmę, która będzie łatać dziury. Ogłosi w tej sprawie 3 konkursy, bo powiat podzielony jest na części.

– Na remonty cząstkowe emulsją i grysem na łatanie dziur przewidujemy 300 tys. zł – mówi Adrian Lewandowski z referatu ds. dróg powiatowych w starostwie. – Cały powiat jest podzielony na trzy zadania, ze względu na jego części – pierwsza to Żary miasto i gmina, kolejna to Lubsko, Jasień i Brody, a trzecia to Przewóz, Trzebiel i Łęknica. Te 300 tys. zł to są na razie nasze wyliczenia, ile byśmy chcieli wydać, ale po zimie się okaże, ile z tych kalkulacji zostanie. Przetarg na wykonanie tego zadania zostanie ogłoszony w marcu. Wszystko zależy też od tego, ile pieniędzy zostanie z zimowego utrzymania dróg – wyjaśnia urzędnik.

W zeszłym roku, każda z trzech części powiatu dostała na łatanie dziur po 100 tys. zł. Dla porównania żarski ratusz na doraźne remonty miejskich ulic wyda w tym roku 1 mln 500 tys. zł.

Należy ci się odszkodowanie

Gdy już przytrafi nam się pech i wpadniemy samochodem w dziurę, to warto na miejsce wezwać policję lub strażników miejskich.

– Policjanci interweniują w przypadku, kiedy uszkodzenie drogi zagraża bezpieczeństwu – informuje, Aneta Berestecka, policjantka – Przyjeżdżamy gdy samochód zostanie uszkodzony, lub gdy dziura zagraża bezpieczeństwu na drodze. W pozostałych przypadkach, należy informować zarządce drogi – dodaje.

Warto też udać się do warsztatu czy serwisu, aby mechanik ocenił zakres uszkodzeń.

– Takich spraw jest w naszym rejonie dość dużo – mówi mec. Mirosław Bartnik, adwokat. – Postawienie znaku, że droga jest w złym stanie technicznym, nie zwalnia zarządcy z odpowiedzialności, ponieważ drogi są po to, żeby po nich jeździć, a nie tego zabraniać. To zarządza musi wykazać, że zrobił wszystko, żeby droga była w dobrym stanie technicznym, a nie my, że zrobiliśmy wszystko, żeby nie uszkodzić sobie samochodu. W procedurze ubiegania się o odszkodowanie najtrudniejsze jest ustalenie, kto jest zarządzą drogi. Jednak patrząc na temat z naszej lokalnej perspektywy, mówimy głównie o drogach gminnych i powiatowych, a ci zarządcy publikują wykaz swoich dróg, więc można to sprawdzić nawet w internecie. Gdy już się nam przydarzy taki wypadek, warto jest zebrać odpowiednią dokumentację, czyli np. świadków i zrobić zdjęcia. Robiąc zdjęcia, warto je z czymś porównać, np. położyć pudełko papierosów, żeby było wiadomo, jak duża i głęboka była dana dziura. Warto jest też od razu zadzwonić do zarządcy drogi, że przytrafiła nam się taka historia. Gdy dziura jest niebezpieczna albo wymaga tego ubezpieczyciel, na miejsce należy wezwać policję albo straż. Potem piszemy pismo do zarządcy drogi, a ten – jeżeli zachowuje się profesjonalnie – wdraża odpowiednie procedury. Odszkodowanie, które możemy uzyskać, to zazwyczaj wartość uszkodzenia. Oczywiście trzeba je też powiązać ze zdarzeniem, bo jeżeli ktoś twierdzi, że zepsuł mu się silnik, bo wpadł w dziurę, to musi to udowodnić, bo nie jest to wysoce prawdopodobne, ale też nie niemożliwe. Najczęstsze uszkodzenia to jednak zniszczone koła czy podwozie – komentuje adwokat.

Co zrobić, aby dostać odszkodowanie?

1.Sfotografować uszkodzenia w aucie oraz miejsce zdarzenia
2. Zanotować, gdzie doszło do uszkodzenia auta
3. Jeśli są świadkowie, przydatne mogą być ich zeznania na piśmie
4.Wezwać policję lub strażników miejskich, aby sporządzili notatkę służbową (na drodze gminnej lub miejskiej). Jeżeli uszkodzimy auto na drodze krajowej lub powiatowej, wzywamy wyłącznie policję.
5.Kierujemy do zarządcy drogi wniosek o odszkodowanie. Często zarządca jest ubezpieczony od odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe z powodu złego stanu dróg. W takim przypadku odszkodowania należy żądać od ubezpieczyciela zarządcy.

Napisz komentarz »