REKLAMA

Wasze sprawy

Osiedle do poprawki

Opublikowano 11 lutego 2022, autor: nk

Brak uzgodnień zmusił Przemysława Opalę, właściciela firmy Opala Deweloper, do wycofania wniosku dotyczącego budowy osiedla domów przy ul. Malczewskiego w Żarach. Ale to sprawy nie kończy. Inwestor się nie poddaje i dalej chce budować.

Przemysław Opala wycofał wniosek o zmianę przeznaczenia działki przy ul. Malczewskiego w Żarach z handlowej na mieszkaniową. Ma to związek z brakiem uzgodnień, które były niezbędne do realizacji inwestycji.

– Wniosek w formie obecnej wycofuję i przygotuję nowe zagospodarowanie – mówi P. Opala.

Inwestor na działce przeznaczonej w planie zagospodarowania przestrzennego na handel i usługi chciał wybudować 4 szeregowce, łącznie 40 mieszkań i 40 miejsc parkingowych. To wzbudziło protest okolicznych mieszkańców, którzy nie chcieli się zgodzić na tak duże osiedle w okolicy.

Ostatecznie projekt nie uzyskał wszystkich wymaganych uzgodnień. Największym problemem okazało się niewłaściwe umieszczenie miejsc parkingowych, które utrudniały ruch na skrzyżowaniu ulic Malczewskiego i Chełmońskiego.

Poprawi błędy

Deweloper nie rezygnuje jednak z samego pomysłu budowy osiedla. Zamierza poprawić projekt, tak aby usunąć wszelkie niezgodności i ponownie złożyć wniosek w Urzędzie Miasta.

– Chodziło o czas projektanta, nie zdążył zrobić poprawek w wyznaczonym terminie, dlatego jest wycofany wniosek i zagospodarowanie zostanie przygotowane od nowa – tłumaczy P. Opala.

Wjazd od Malczewskiego

Kością niezgody pomiędzy deweloperem a mieszkańcami była też kwestia wykorzystania ul. Malczewskiego, która jest drogą prywatną, jako dojazdu do planowanego osiedla. Inwestor w tym zakresie nie zamierza zmieniać planów.

– Nie rozpatruję wjazdu na działkę od strony ul. Zielonogórskiej. Jestem współwłaścicielem działki drogowej ul. Malczewskiego i chcę z tego skorzystać – tłumaczy P. Opala.

Obecnie trwają prace projektowe, które mają usunąć wskazane przez urzędników niezgodności.

– Ciężko mi powiedzieć, na czym będą polegały zmiany, bo to projektant je opracowuje i do końca nie wiem, jaka będzie jego koncepcja. Na spokojnie chcemy zapoznać się ustaleniami i tak przeprojektować inwestycję, żeby spełniała wszystkie wymagania – dodaje P. Opala.

Kunice w marcu

Projektowane osiedle przy ul. Malczewskiego to nie jedyna inwestycja w Żarach, do jakiej przymierza się Opala Deweloper. Firma stara się również o uzyskanie warunków zabudowy miedzy innymi na działkę w okolicy ul. Osadniczej.

– Z działką w Kunicach przeciągnie się na pewno do marca – mówi P. Opala.

Przy ul. Osadniczej inwestor chce wybudować 4 domy mieszkalne na niewielkiej działce. Tutaj również sąsiedzi protestują.

Napisz komentarz »