REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Zarobili tyle, że nie są w stanie wydać

Opublikowano 11 lutego 2022, autor: jb

26 mln zł otrzymała Iłowa za sprzedaż ostatnich 15 hektarów w strefie inwestycyjnej.

Umowę notarialną podpisano 4.02.

Trzy działki o łącznej powierzchni 15 ha kupiła spółka Eko Park III, która nie jest samodzielnym inwestorem. Jest powiązana z Panattoni, kupuje działki, na których potem Panattoni inwestuje. 

Sprzedane działki w strefie sąsiadują z 26 hektarami, które Panattoni kupiło już wcześniej od prywatnego właściciela. Jak wiadomo, firma jest zainteresowana także innymi gruntami prywatnymi w obrębie Konina Żagańskiego.

– Nie znamy jeszcze planów firmy na te nowo zakupione grunty. Inwestorzy mają na nie już klientów, ale nie zdradzają ich nazwy. Na razie wiemy tylko, że na terenie, gdzie Panattoni już buduje, inwestycja związana jest z usługami e-commerce, to coś nowocześniejszego niż Amazon, ale z tej samej branży – mówi burmistrz Paweł Lichtański.

Panattoni uzyskał już pozwolenie na budowę zespołu hal logistyczno-magazynowo-usługowo-produkcyjnych o łącznej powierzchni 107 tys. 670 metrów kwadratowych. Po zakupieniu kolejnych działek, inwestycja będzie jeszcze większa. 

Pieniądze ze sprzedaży działek już wpłynęły na konto gminy.

– Część na pewno przesuniemy na lokatę w banku, bo nie jesteśmy w stanie tyle wydać od razu. Ale na pewno ta kwota pozwoli nam zaplanować inwestycje gminne, myślę, że nawet na 3 lata – mówi P Lichtański. – Będziemy się zastanawiać z radnymi, na co przeznaczyć te pieniądze. Na pewno będziemy inwestować w odnawialne źródła energii, czyli np. panele fotowoltaiczne i pompy ciepła w budynkach użyteczności publicznej. Biorąc pod uwagę ceny mediów, musimy to zrobić, chcąc uniknąć w przyszłości zaskoczeń i podwyżek.

Wiadomo, że jedną z pierwszych inwestycji będzie kolejna rozbudowy szkoły, na co gmina ma już rządowe dofinansowanie.

– Dziś możemy być spokojni o ceny z przetargów, bo w razie czego możemy pokryć różnicę. Potrzebna jest też bardzo budowa dróg na terenie gminy. Na pewno będziemy uzbrajać tereny pod budownictwo mieszkaniowe, poszukamy też takich pod budownictwo developerskie, nie tylko w samej Iłowej, ale też w sołectwach – dodaje P. Lichtański. 

Napisz komentarz »