REKLAMA

Wasze sprawy

Na dworcu potrzebne są drzwi

Opublikowano 11 lutego 2022, autor: Michalina Kozarowicz

Alan Żurawski wysłał do PKP pismo, w którym zwraca uwagę na potrzebę zamontowania drzwi na żarskim dworcu. Jak zaznacza – to pierwszy etap jego starań o remont.

Alan Żurawski (20 l.) z Przewozu, tegoroczny maturzysta Technikum Hotelarskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach, jest jednym z pomysłodawców powołania Powiatowej Rady Młodzieży. Inicjatywę poparło 450 uczniów, którzy podpisali się pod petycją. Decyzja w Starostwie Powiatowym już zapadła, teraz młodzież, po powrocie do szkoły, wybierze swoich przedstawicieli. Każda szkoła, w zależności od liczby uczniów, będzie mogła wystawić kilku reprezentantów. ZSOiT, którego uczniem jest Alan, będzie miało dwóch reprezentantów, a Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa – trzech. 

– W tym roku kończę szkołę, więc nie będę kandydował do rady, ale jako jeden z jej pomysłodawców, będę ją wspierał – zapewnia Alan

Jest zimno i wieje

Alan swoje pismo do PKP złożył prywatnie. Często jeździ pociągami i dostrzegł problem, który dotyczy wszystkich osób korzystających z żarskiego dworca.

– Podczas ostatniego remontu, dworzec został tak naprawdę tylko odmalowany. Chodziło mi o to, by zapewnić komfort podróżnym – wyjaśnia A. Żurawski.

Według jego pomysłu, drzwi miałyby się pojawić w tunelu łączącym wejście do dworca ze schodami.

– Kiedy na zewnątrz temperatura wynosi około 0 stopni, na samym dworcu jest niewiele wyższa. Podróżujący najzwyczajniej w świecie marzną. Często jeżdżę do Wrocławia i czekam na pociąg, więc wiem o tym z doświadczenia. Jesteśmy takim narodem, że lubimy przyjść wcześniej, niż się spóźnić i niemal wszyscy czekają na swój pociąg przynajmniej kwadrans – mówi A. Żurawski.

To nie jedyny pomysł Alana.

– Te drzwi to mała rzecz, ale może wszystkim dużo dać, przestanie wiać i nie będzie przeciągów. To rzecz, od której zaczynam, bo chciałbym, żeby cały dworzec przeszedł generalny remont. Bo szpeci krajobraz miasta – wyjaśnia A. Żurawski.

Potrzeba pieniędzy

Żarski dworzec jest objęty ochroną konserwatora zabytków. Każdy remont musi być konsultowany, a to nastręcza dodatkowych trudności i kosztów. Młody społecznik ma tego świadomość, ale uznał, że gra jest warta świeczki. Pismo Alana z wnioskiem o zamontowanie drzwi trafiło już do Warszawy.

– Znam żarski dworzec, byłem tam kilka lat temu – mówi Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych S.A. – Mamy w kraju obecnie ponad 200 inwestycji. Drzwi to dość mały problem, aczkolwiek bardzo ważny z punku widzenia lokalnej społeczności. Ta sprawa zostanie przez nas bardzo dokładnie rozważona i zrobimy wszystko, by poprawić komfort podróżujących – zapewnia rzecznik.

Brak drzwi i obskurny wygląd to nie jedyne mankamenty żarskiego dworca. Podróżni skarżą się też na brak rampy dla wózków czy rowerów, w sferze marzeń pozostaje też specjalna winda dla osób niepełnosprawnych.

– Wiadomo, że chodzi o pieniądze. PKP może mieć argument, że taki remont będzie dużo kosztować, a mają ważniejsze wydatki, ale wydaje mi się, że gdyby nasza społeczność włączyła się w tę akcję, tak jak podczas przywrócenia połączenia do Warszawy, to na pewno mielibyśmy większą siłę przebicia – mówi A. Żurawski.

komentarze »
  1. Jola 16 lutego 2022 16:05 - Odpowiedź

    Czas na młodych w polityce również. Drzwi to dobry pomysł na początek, później należy zmodernizować torowiska i doprowadzić trakcję do granicy, Węglińca, Zielonej Góry i Głogowa. Następnie wprowadzić regularne połączenia takie jakie oferuje KD i KW co godzinę w każdym kierunku. Może wówczas będą szane na rozwój regionu.

  2. Waldek 17 lutego 2022 08:53 - Odpowiedź

    Drzwi nowoczesne nie pasują do starego dworca. Wsakzane jest pomieszczenie ogrzewane dla podróżnych zgodne ze strukturą dworca. Na nowoczesnych dworcach są oszklone ciepłe poczekalnie dla podróżnych, niestety za granicą.

Napisz komentarz »