REKLAMA

Kronika policyjna

Ścigają za maseczki

Opublikowano 11 lutego 2022, autor: Michalina Kozarowicz

Żarscy policjanci wlepiają mandaty za brak maseczek w sklepie. Maksymalna kara to 500 zł, ale wkrótce może wynieść nawet 2 tys. zł.

Od 1 stycznia do 7 lutego żarscy policjanci wystawili 74 mandaty za nieprzestrzeganie nakazu zasłania ust i nosa w miejscach publicznych. Osiem wniosków zostało przekazanych do sądu, a 263 osoby zostały pouczone.

– Policjanci codziennie kontrolują sklepy wielkopowierzchniowe, głównie pouczają i proszą o zakładanie maseczek. Wobec osób, które w sposób rażący łamią przepisy, stosowane jest postępowanie mandatowe lub kierowane są wnioski o ukaranie do sądu – informuje Aneta Berestecka, rzecznik prasowa żarskiej policji.

Koniec z pouczeniami?

Policjanci razem ze strażnikami miejskimi takie wyrywkowe kontrole będę prowadzić aż do odwołania, czyli do momentu, kiedy zniesione zostaną przepisy o obowiązku zakrywania ust i nosa w zamkniętych miejscach publicznych, takich właśnie jak sklepy, urzędy czy kina.

Mandaty, które obecnie może nakładać policja, wynoszą od 20 zł do 500 zł. Do Sejmu trafił jednak projekt ustawy zaostrzający kary za łamanie obostrzeń, nakazów i zakazów epidemicznych. Jeżeli zmiana wejdzie w życie, to maksymalna kara wzrośnie aż do 2 tys. zł. Co więcej, osobom, które nie zgodzą się na mandat i przegrają sprawę w sądzie, grozić będzie zapłacenie nawet 6 tys. zł. Nowy projekt zakłada również zakaz stosowania przez policjantów pouczeń.

 

Napisz komentarz »