REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Tylko sprzątają

Opublikowano 11 lutego 2022, autor: Michalina Kozarowicz

Czy zdewastowana kamienica przy ul. Rynek 12 w Żarach doczeka się remontu? Na razie jest sprzątana.

Kamienicę przy ul. Rynek 12 w grudniu ubiegłego roku kupił Jarosław Hejmanowski, żarski przedsiębiorca, właściciel motelu „Leon” i stacji paliw. Została sprzedana na komorniczej licytacji za 632 tys. 250 zł.

Niszczała przez lata

Opuszczona i niszczejąca od lat czteropiętrowa kamienica należała do spółki „Żary Rynek” z Warszawy. Jej udziałowcy w 2010 r. kupili ją od Urzędu Miasta za 2 mln 25 tys. zł. Miała tu być galeria handlowa, ale plany spełzły na niczym. Kamienica miała obciążoną hipotekę. Jej wartość została oszacowana przez komornika na 843 tys. zł, ale długi, które były zapisane w księdze wieczystej, sięgały 6 mln 100 tys. zł na rzecz Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie oraz niemal 63 tys. zł na rzecz Urzędu Miasta w Żarach za nieopłacony podatek od nieruchomości za lata 2010-2014.

Budynek był w fatalnym stanie technicznym, jesienią zeszłego roku urzędnicy kazali go ogrodzić barierkami i ograniczyć ruch na ulicy od strony skweru przed zamkiem, w obawie przed sypiącym się tynkiem i dachówkami.

Zaczęły się porządki

W środę, 9.02., pod kamienicą pojawiły się kontenery do wywozu gruzu i śmieci. Kamienica jest pod ochroną konserwatora zabytków.

– Na razie prowadzimy prace porządkowe – mówi J. Hejmanowski, właściciel. – Kamienica jest w opłakanym stanie i trzeba ją doprowadzić do porządku, zanim będzie można mówić o tym, co dalej z nią robić – zastrzega.

Po grudniowej licytacji J. Hejmanowski zapowiadał, że budynek będzie mieć przeznaczenie usługowo-mieszkaniowe.

Napisz komentarz »