REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Chcą przenieść rolników na Kąpielową

Opublikowano 11 lutego 2022, autor: nk

Żarscy urzędnicy wyznaczyli ryneczek przy ul. Kąpielowej na handel dla lokalnych rolników. Mają tam być zwolnieni z opłat w piątki oraz soboty.

Nie tego oczekiwali rolnicy od urzędników.

– Nikt z nami tej decyzji nie konsultował, nikt nie zapytał, czy będziemy tam handlować. To kompletnie poroniony pomysł. To klasyczny unik i działanie Rady Miasta razem z panią burmistrz na naszą szkodę – mówi Ireneusz Kowal, przewodniczący rady powiatowej Lubuskiej Izby Rolnej.

Rolnicy, którzy od lat handlują przy ul. Lotników, upomnieli się o swoje prawa, domagając się od urzędników wyznaczenia – zgodnie z ustawą obowiązującą od 1 stycznia – miejsca, gdzie będą mogli sprzedawać płody rolne z własnego gospodarstwa i nie ponosić opłaty targowej. Urzędnicy zrobili im jednak „psikusa” i wyznaczyli to miejsce w samym centrum miasta przy wyremontowanym za grube pieniądze i nie cieszącym się dużym zainteresowaniem kupujących ryneczku przy ul. Kąpielowej. W ten sposób, jak to tłumaczą w Ratuszu, chcą uatrakcyjnić ofertę na małym rynku. Szkoda, że kosztem rolników, którzy nie widzą szans na biznes w tym miejscu.

Na Lotników

Handel produktami z gospodarstw rolnych odbywa się od lat na targowisku przy ul. Lotników w Żarach i to tam rolnicy oczekiwali zwolnienia z opłaty targowej.

– A wystarczyłoby wyznaczyć jedną ścieżkę, na której stoją rolnicy na targowisku przy ul. Lotników i byłoby i dla mieszkańców dobrze, i dla rolników dobrze. Chyba tylko urzędnicy byliby niezadowoleni, bo do tej pory kasują pieniążki cały czas – denerwuje się I. Kowal.

Rolnicy nie chcą handlować na ryneczku przy ul. Kąpielowej, twierdzą, że ich miejsce jest na targowisku przy ul. Lotników.

– Będę jeszcze rozmawiał z panią burmistrz na ten temat. Uchwała została jednak przygotowana i to radni mogą ją przyjąć lub odrzucić – mówi Marian Popławski, przewodniczący Rady Miasta.

Rolnicy nie płacą

Zgodnie z ustawą, miejsce do prowadzenia handlu dla rolników i ich domowników w piątki i soboty wyznaczają radni w drodze uchwały. Miejsce to powinno być zlokalizowane blisko centrum z dogodną komunikacją. Przedmiotem handlu mogą być tylko produkty rolne lub spożywcze oraz wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym.

Uchwała przygotowana przez żarskich urzędników na pierwszy rzut oka wyczerpuje te wymagania, ale rolnicy, którzy świetnie znają realia handlu w Żarach i wiedzą, że tak naprawdę wiodącym targowiskiem jest to przy ul. Lotników, nie chcą zgodzić się na przenosiny do miejsca, gdzie potencjalnych klientów jest dużo mniej.

Napisz komentarz »