REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Ciasno na cmentarzu

Opublikowano 11 lutego 2022, autor: jb

Kończy się miejsce na cmentarzu komunalnym w Małomicach. Radni będą musieli zdecydować, co dalej.

Temat wywołał przewodniczący Rady Miasta, Paweł Gorzków.

– Czy to prawda, że są problemy z wyznaczeniem miejsca pochówku, które wynikają z zapełnienia cmentarza w Małomicach? Czy prawdą jest, że MZGiK informuje, że miejsca są na cmentarzach w Bobrzanach i Chichach? – pytał. 

– Nie było sytuacji, żebyśmy sugerowali komuś pochówek w Chichach lub Bobrzanach. Ale cmentarz to bardzo ważna kwestia. Mam propozycję, by w sprawie cmentarza zorganizować wspólną komisję i podyskutować o możliwościach – zasugerował Jacek Grzelak, kierownik Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Trzeba planować

– Nie słyszałam, żeby komuś sugerowano pochówek poza Małomicami. Jeżeli już ktoś się na to decydował, to ze względu na powiązania rodzinne. Jest też plan zagospodarowania przestrzennego, gdzie w rejonie ul. Kołłątaja jest przewidziane miejsce na cmentarz, więc to nie jest tak, że nie jesteśmy zabezpieczeni – mówi „Regionalnej” burmistrz Małgorzata Sendecka

Gmina prowadzi ewidencję wolnych miejsc. 176 miejsc jest zarezerwowanych dla konkretnych mieszkańców.

– Musimy mieć kilka wolnych miejsc na pochówki, które organizuje OPS. Są też rejony niewytyczone, łącznie kilkanaście miejsc. Nie musieliśmy do tej pory ich wyznaczać, bo nie było takiego zapotrzebowania – mówi J. Grzelak. – Obecnie jest najwięcej takich pogrzebów, gdzie zmarłego chowa się do już istniejącego już grobu. Przybywa nam miejsc po ekshumacjach oraz po przenosinach kilku zmarłych do wspólnej mogiły.

Napisz komentarz »