REKLAMA

Wasze sprawy

Niech się ludzie wypowiedzą

Opublikowano 11 lutego 2022, autor: bj

Wniosek Stowarzyszenia Czyste powietrze o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie planowanej budowy spalarni odpadów w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów wpłynął do Urzędu Gminy w Żarach.

– Zgodnie z uchwałą o konsultacjach społecznych, pod takim wnioskiem musi być złożonych minimum 100 podpisów. W tym przypadku było ich o wiele więcej – informuje Edyta Ciecierska, sekretarz gminy Żary.

Autorzy wniosku proponują, by konsultacje były przeprowadzenie podczas otwartych spotkań z mieszkańcami Marszowa, Olszyńca, Kadłubii i Siodła, organizowanych od 1.04. do 30.06.

– Wniosek dotyczy konsultacji w zakresie dokumentacji projektowej – tłumaczy E. Ciecierska. Zarządzenie w sprawie konsultacji wydać będzie musiał wójt. – Najpierw chcemy się zwrócić do ZZO o przekazanie posiadanej przez nich dokumentacji, bo w gminie jej nie mamy. Nie byłoby więc czego mieszkańcom przedstawiać – tłumaczy E. Ciecierska.

 – Jesteśmy mieszkańcami tej gminy i tu złożyliśmy wniosek o konsultacje. Poza tym na pewno będziemy szukać sposobu, żeby dotrzeć z tą samą sprawą do innych samorządów, które są współwłaścicielami ZZO. Producentami odpadów są mieszkańcy wszystkich samorządów – mówi Janusz Bronowicz, prezes Stowarzyszenia „Czyste powietrze”. Zastrzega, że to, co robi stowarzyszenie, to zaledwie plan minimum.

– Bo chcemy dążyć do tego, by nie pogorszyć stanu naszego powietrza. Jakie ono jest w Żarach i okolicy, wszyscy wiemy. Teraz w Europie jest odwrotny trend – odchodzi się od takich inwestycji. Nam chodzi o to, żeby dzieciom, które się jeszcze nie narodziły, nie fundować  takiego barbarzyństwa – kończy J. Bronowicz.

komentarz »
  1. Jurek 13 lutego 2022 20:39 - Odpowiedź

    Dokładnie tak powinno być o najbliższym otoczeniu decydują mieszkańcy, a nie politycy i Prezes ZZO.
    Chyba już czas na zmianę polityków, Prezesa i Rady Nadzorczej ZZO.
    Podejmowanie decyzji bez uzgodnienia z wyborcami jest dyskwalifikujące dla Wojta i Prezesa ZZO.

Napisz komentarz »