REKLAMA

Samorząd

Szkoła przejmie przedszkole

Opublikowano 11 lutego 2022, autor: nk

Żarscy urzędnicy chcą połączenia Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Pułaskiego z Przedszkolem nr 4 przy ul. Sikorskiego.

– Nie wolno oszczędzać na dzieciach i ich edukacji. Oszczędzanie i eksperymentowanie na nich jest niebezpieczne – uważa Tadeusz Płóciennik, radny PiS który nie jest zwolennikiem łączenia placówek, które mają zupełnie inne cele edukacyjne.

Połączenie ma przynieść oszczędności miastu. Uchwałę intencyjną w temacie połączenia SP 10 i Przedszkola nr 4 podejmą żarscy radni na (18.02) sesji Rady Miasta.

Coraz mniej uczniów

W SP 10 uczy się obecnie około 200 dzieci w 11 oddziałach. W Przedszkolu są 4 oddziały, do których uczęszcza blisko 100 dzieci.

– W Kunicach przedszkole ma pełne obłożenie, a w szkole jest bardzo mało uczniów. Liczymy, że szkoła odżyje dzięki połączeniu – tłumaczy decyzję Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar odpowiedzialny za oświatę.

– Nie jestem przeciwna połączeniu, bo jest to lepsze niż likwidacja placówek, tylko dlaczego robi się to tak nagle? Nie słyszeliśmy o tym, że są jakieś problemy. Teraz stawia się nas pod ścianą, bez możliwości konsultacji tej decyzji z nauczycielami, rodzicami czy nawet uczniami – mówi Lucyna Grzybowicz, radna z SLD i przewodnicząca ZNP w Żarach.

 Wspólna siedziba

Nową siedzibą połączonych placówek ma być szkoła, ale dzieci z przedszkola będą korzystały z budynku przy ul. Sikorskiego. Jak długo, nie wiadomo.

– Myślę, że docelowo to tak się pewnie skończy, że będziemy w jednym budynku patrząc na demografię i nie ukrywajmy – patrząc na ekonomię. – mówi Jacek Olczyk, dyrektor SP nr 10 w Żarach.

Wybiorą dyrektora

Po połączeniu obu placówek Urząd Miasta będzie musiał ponownie przeprowadzić konkurs na dyrektora Zespołu Szkolno Przedszkolnego. Planuje wystartować w nim obecny dyrektor szkoły.

– Rok temu wygrałem konkurs na dyrektora szkoły, a teraz ponownie będę musiał ubiegać się o stanowisko. Jak człowiek jest naznaczony pechem, to tak się ciągnie. Nie jestem tym zachwycony, ale tak procedury stanowią. Chyba pobiję rekord Guinnessa – żartuje J. Olczyk. – Jeżeli chodzi o szansę rozwoju dla obu placówek to uważam, że jest to słuszny kierunek – dodaje.

Nie stracą pracy

Urzędnicy zapewniają, że połączenie szkoły z przedszkolem nie będzie łączyło się ze zwolnieniami pracowników w obu placówkach.

– Nie będzie redukcji etatów. Zmienimy jedynie zakres prac dla pracowników administracyjnych, a nauczyciele będą mogli zamiennie pracować w szkole i przedszkolu – mówi O. Napiórkowski.

– Nie analizowaliśmy tego jeszcze, bo obecnie przedszkole jest na kwarantannie i najważniejsze jest, żeby dzieci mogły wrócić do przedszkola. Przed pandemią współpraca przedszkola ze szkołą układała się bardzo dobrze. Wzajemnie się odwiedzaliśmy. – mówi Jadwiga Zdrankowska, nauczyciel w przedszkolu nr 4.

O połączeniu szkoły i przedszkola zadecydują żarscy radni.

Napisz komentarz »