REKLAMA

Kultura, Oświata

Z Trzebiela do Meksyku

Opublikowano 11 lutego 2022, autor: Michalina Kozarowicz

Małgorzata Szymczak z Trzebiela od dziecka marzyła o podróżowaniu i pisaniu. Spełniła swoje marzenie, pisząc książkę o podróżach do Azji i Ameryki Południowej.

Podróżniczka napisała książkę o swoich wyprawach do Meksyku, Laosu, Kambodży, Wietnamu, Wielkiej Brytanii, a także o swoich ulubionych miejscach w Polsce.

„Regionalna”: Podróżowałaś w odległe i piękne miejsca. Jak to się zaczęło?

Małgorzata Szymczak, autorka i podróżniczka: Marzenie pojawiło się, gdy kończyłam studia na kierunku filologia polska. Przed podjęciem pracy w szkole, postanowiłam wyjechać w dłuższą podróż z plecakiem. Przez trzy miesiące podróżowałam z partnerem po Tajlandii, Laosie, Wietnamie i Kambodży. Od tamtej pory, czyli od pięciu lat, podróżowanie stało się ważną częścią naszego życia.

 Kiedy zrodził się pomysł napisania książki?

W czasie podróży często pisałam wiersze dla siebie ? z potrzeby przelania na papier różnych emocji, myśli i spostrzeżeń. Pewnego dnia pomyślałam, że może warto zamienić plik na komputerze w papierową książkę. Było to jedno z moich wielkich dziecięcych marzeń. Licząc się z tym, że nie każdy lubi poezję, opisałam również różne historie z podróży oraz dodałam ulubione zdjęcia. I tak ostatecznie powstały „Kamienie w plecaku”.

Co najbardziej lubisz w podróżowaniu?

Poczucie wolności ? nigdy nie wiem, co spotka mnie w nowym miejscu i każdy dzień jest niespodzianką. Dużo szczęścia daje mi również możliwość zobaczenia nowych pięknych miejsc. Jednak najbardziej zapadają w pamięć spotkania z ludźmi. Na przykład do dziś mam kontakt z Freddym, malarzem oraz nauczycielem, którego poznałam w Antigua Guatemala. Jest on jednym z bohaterów opisanych w książce.

Wydarzyło się podczas podróży coś, o czym wolałbyś zapomnieć?

Na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim dobre i pozytywne wspomnienia. Wbrew obawom bliskich, nigdy nie spotkała nas w podróży żadna sytuacja zagrażająca życiu. Natomiast zdarzały się nieprzyjemne: w Wietnamie ukradziono nam pieniądze, w Laosie grupa dzieci biła mnie i wyrywała aparat, w Meksyku nietrzeźwy mężczyzna próbował mnie napastować. Ale najgroźniejszą sytuację przeżyłam w Katowicach, gdy zaatakował mnie mężczyzna z nożem w ręce. Dlatego uważam, że podróżowanie nie jest bardziej niebezpieczne niż życie w jednym miejscu. Złe i dobre rzeczy mogą nas spotkać wszędzie.

Gdzie najbardziej ci się podobało?

Bardzo podobało mi się w Gwatemali. Spełniłam tam wielkie marzenie. Odwiedziłam zagraniczną szkołę i poprowadziłam lekcje o Polsce w języku angielskim. Ponadto pięknym przeżyciem w tym kraju był trekking połączony z noclegiem na wulkanie Acatenango. Z jego szczytu mogłam podziwiać trzy inne wulkany, w tym dwa czynne. Widok lawy wydobywającej się z wulkanów Fuego i Pacaya nie pozwalał zasnąć i zapierał dech w piersiach.

Jakie są teraz twoje marzenia podróżnicze?

Trekking wokół Mont Blanc, przejście szlaku Pacific Crest Trail oraz spacer dookoła Polski. Plany będą powstawać spontanicznie, w zależności od sytuacji epidemicznej, zawodowej i zdrowotnej. Jak pisał Edward Stachura: podróż do Grudziądza może być równie ekscytująca, co podróż do Santa Cruz de Tenerife, wszystko zależy od nastawienia.

Mieszkasz w Trzebielu, skąd pochodzisz. Czym się zajmujesz?

Jestem nauczycielką języka polskiego w Szkole Podstawowej. Uwielbiam czas spędzany z młodzieżą i wymyślanie angażujących lekcji. Staram się godzić miłość do szkoły i podróżowania. W wolnym czasie bardzo lubię robić zdjęcia, biegać oraz czytać książki.

Gdzie można kupić twoją książkę?

W internecie, wpisując w przeglądarkę tytuł „Kamienie w plecaku”. Wydanie tej książki jest dla mnie powodem do radości, ale jednocześnie to szczęście nie jest wolne od troski, czy spodoba się innym. Pozostaje mi zapewnić, że wszystko, co napisałam, było szczere i płynęło prosto z serca.

Wygraj książkę!
Aby wygrać książkę Małgorzaty Szymczak – „Kamienie w plecaku”, wystarczy zadzwonić pod numer 730 502 992, dziś (11.02) o godz. 14.00 i podać hasło – Meksyk! Kto pierwszy ten lepszy.
Napisz komentarz »