REKLAMA

Samorząd

Będą strajkować?

Opublikowano 04 lutego 2022, autor: bj

Spotkali się, by negocjować podwyżki. Ale okazało się, że te, które pracownicy już dostali, budzą zastrzeżenia Solidarności.

Druga tura negocjacji w ramach sporu zbiorowego odbyła się 1.02. Do Starostwa Powiatowego w Żarach przyszli przedstawiciele wszystkich komisji zakładowych oraz zarządu regionu „Solidarności” w Zielonej Górze.

Tyle tylko, że zanim rozmowy się na dobre zaczęły, pojawiła się wątpliwość związana z zapowiadaną wcześniej podwyżką dla pracowników od stycznia, czyli kwotą 210 zł. Pracownicy właśnie dostali styczniowe wypłaty. I się rozczarowali.

– Zasygnalizowaliśmy, że część pracowników, którzy mają najniższą krajową pensję, dostała 210 zł więcej od stycznia. Łącznie 3 tys. 10 zł brutto. Tyle tylko, że taka podwyżka należała im się z mocy prawa. Czyli realnie żadnej podwyżki nie dostali. Sprawę trzeba więc wyjaśnić. Z naszych informacji wynika, że takie przypadki były w instytucjach objętych sporem, czyli PUP i Domach Pomocy Społecznej – mówi Bogusław Motowidełko, przewodniczący zielonogórskiego regionu Solidarności. I dodaje: – Przyjęliśmy,  że doszło do tego przez pomyłkę. Gdy w listopadzie ubiegłego roku rozmawialiśmy o podwyżce, to nikt nie wiązał jej z podniesieniem minimalnej płacy. To byłby absurd, gdybyśmy w sprawie takiej podwyżki negocjowali. Nie wiem, kto wprowadził w błąd starostę, który zapowiadał podwyżkę. Nie wiem, czy dyrektorzy placówek coś źle zrozumieli.

Po 210 brutto

Przypomnijmy. Spotkania i negocjacje toczą się w ramach sporu zbiorowego, w którym są ze starostą pracownicy Starostwa Powiatowego, Domów Pomocy Społecznej, Domów Dziecka i Powiatowego Urzędu Pracy. Domagają się od podwyżek (od 644 zł do 1 tys. 200 zł). W powiecie trwają obliczenia, na jaką skalę wydatków stać budżet. Podpisana została umowa z firmą zewnętrzną, której zadaniem będzie analiza możliwości restrukturyzacji zadłużenia. Chodzi o pieniądze, które powiat wydaje na wykup obligacji po byłym szpitalu powiatowym. Tymczasem od stycznia wszyscy pracownicy powiatowych instytucji dostali po 210 zł podwyżki brutto.

Są komitety

– Musimy sprawę tej podwyżki wyjaśnić przed następną turą negocjacji. My oczekujemy, że te osoby, które mają teraz płacę minimalną 3 tys. zł, a poprzednio 2 tys. 800 zł i dostały 210 zł, to dostaną dodatkowo 210 zł, z wyrównaniem za styczeń – wylicza B. Motowidełko.

– Sprawę chcemy wyjaśnić. Musimy policzyć, jaka jest skala problemu, ile osób znalazło się w takiej sytuacji. To niezbędne, by wyliczyć, jaką kwotę możemy zaoferować w negocjacjach. Potem spotkamy się po raz kolejny z przedstawicielami Solidarności – komentuje Józef Radzion, starosta.

W zakładach pracy, objętych sporem, powołane zostały komitety strajkowe.

– Później będą przeprowadzali różne działania. Tak jak w Urzędzie Miasta w Żarach, gdzie spór zbiorowy się nie zakończył. Oni mieli już szybciej powołany komitet strajkowy i w przyszłym tygodniu odbędzie się głosowanie w sprawie ewentualnych form strajku – kończy B. Motowidełko.

Najbliższa tura negocjacji zaplanowana została na 10.02.

Napisz komentarz »