REKLAMA

Samorząd

Jak kula u nogi

Opublikowano 04 lutego 2022, autor: bj

Las ze sztolnią w Nowych Czaplach przejąć musiała gmina Trzebiel. Zdecydował o tym wojewoda.

Niezbyt miły „podarek” otrzymała właśnie gmina Trzebiel.

– To teren po dawnej kopalni ze sztolnią – w głosie wójta Tomasza Sokołowskiego nie ma śladu entuzjazmu.

Decyzję podjął wojewoda. Powierzchnię 1,24 ha zarasta las. Na zewnątrz widać tylko budynek dawnej sztolni.

– Budynek na górze ma ok. 10 mkw. Tylko taki fragment wystaje na powierzchnię. Reszta to tory kolejowe, które schodzą w dół. Raczej nie jest to jakaś szczególna atrakcja turystyczna. Chodzić tam nie wolno. Po wypadku pojawiła się tam tabliczka z zakazem wstępu – tłumaczy T. Sokołowski. Chodzi o wypadek z maja 2017 r., gdy dwaj turyści weszli do szybu nieczynnej kopalni węgla brunatnego. Ojciec i syn (31 l. i 53 l.), mieszkańcy Opola, zostali znalezieni martwi w szybie sztolni, udusili się.

Wojewoda, nie zważając na obiekcje wójta, przychylił się do wniosku Starostwa Powiatowego, które wcześniej zarządzało terenem i przekazał go gminie.

– Nie jest to powód do radości. Mam przejąć coś, na swoją odpowiedzialność, w takim stanie, który potencjalnie zagraża bezpieczeństwu. Ale wyjścia nie mam – mówi T. Sokołowski.

Dopóki teren był własnością państwową, gmina otrzymywała pieniądze z tytułu podatku od nieruchomości. Gdy będzie na jej stanie, tylko poniesie koszty, by to utrzymać.

– Uzgodniliśmy ze starostą, że cały teren, który do tej pory był w ich zarządzie, uporządkują. A przede wszystkim należycie zabezpieczą sztolnię. Po tym wypadku ograniczyli dostęp, ale moim zdaniem w niewystarczający sposób. Potrzebna jest tam solidna krata albo brama – tłumaczy T. Sokołowski.

Nie wiadomo, co będzie dalej z tym miejscem.

– Być może pojawi się jakiś pomysł, jak to zagospodarować. Na razie to niestety trochę taka kula u nogi – kończy wójt.

Napisz komentarz »