REKLAMA

Samorząd

Za drogo

Opublikowano 04 lutego 2022, autor: jb

Gmina Niegosławice występuje ze Związku Powiatowo-Gminnego Powiatu Żagańskiego, który zajmuje się transportem publicznym. Urzędnicy twierdzą, że udział w nim jest zbyt drogi.

Związek, który tworzą wszystkie gminy i starostwo w powiecie żagańskim, odpowiada za transport publiczny. Związek uzyskał dofinansowanie wojewody w wysokości 3 zł za tzw. wozokilometr trasy, a gminy pokrywają kolejne ok. 5,30 zł za kilometr na ich terenie. Dodatkowo każda gmina musiała wpłacić 2 tys. zł wpisowego i ma składkę członkowską w wysokosci 2 zł za każdego mieszkańca rocznie. Starostwo dopłaca 46 tys. 642,20 zł rocznie (30 % składek z gmin).

– Postanowiłem z tego zrezygnować. Na dziś koszty są już spore. Nasza składka to 8 tys. 600 zł. Oprócz tego, gdyby miała być uruchomiona linia, z której zrezygnowałem od razu, bo nie widziałem sensu, Sucha Dolna – część Gościeszowic i do Niegosławic, to by było kolejne 24 tys. 600 zł rocznie – mówi wójt Jan Kosiński. – My mamy przewozy bezkosztowe, bo jest lokalny prywatny przewoźnik. Doskonale się spisuje, szczególnie jeżeli chodzi o dowożenie młodzieży średniej w kierunku Szprotawy i Nowej Soli i my do tego transportu nie dokładamy złotówki. Prowadziłem z nim rozmowy i deklarował, że rozważy możliwość uruchomienia też innych linii. Ja też będę optował za tym, żeby taką usługę prowadziła lokalna firma, której podatki potem trafiają do naszej gminy – dodaje wójt.

Wójt widzi kolejne zagrożenia.

– Może się okazać, że na liniach w naszej gminie będzie bardzo duży niedobór i małe zainteresowanie mieszkańców i za ten niedobór będziemy musieli dopłacać. Na początku mówiono nam, że koszty będą niewielkie, a okazuje się, że jednak rosną. Podjąłem decyzję, że najpierw przez rok przyjrzymy się, jak ten związek będzie funkcjonował, bo my w tym roku jego rozwiązań nie potrzebujemy. Obecnie istnieje już u nas linia Zimna Brzeźnica – Szprotawa, gdzie w ubiegłym roku w Zimnej Brzeźnicy ani Nowej Jabłonie nie wsiadła ani jedna osoba, więc te przewozy były puste – tłumaczy J. Kosiński.

Na dowóz dzieci do szkół na terenie gminy, Niegosławice mają już podpisaną umowę. Gmina rocznie wydaje na to około 300 tys. zł. Transportem zajmuje się firma Inter Trans z Głogowa.

Napisz komentarz »