REKLAMA

Gospodarka

Awaria w Swiss Krono

Opublikowano 04 lutego 2022, autor: nk

Swiss Krono w Żarach pracuje na pół gwizdka, bo linia produkcji płyt meblowych jest zatrzymana w związku z awarią suszarni wiórów.

Linia odpowiadająca za około 1/3 całej produkcji w firmie jest wyłączona od połowy grudnia. I jak się okazuje, przestój może potrwać jeszcze co najmniej miesiąc.

– W wyniku usterki jednego z podzespołów bębna suszarniczego nastąpiło awaryjne zatrzymanie całej instalacji produkcyjnej. Zatrzymanie odbyło się zgodnie z procedurą wyłączania linii, stosowaną w tego rodzaju przypadkach, pod pełną kontrolą służb produkcyjnych i utrzymania ruchu – informuje Jarosław Masina, rzecznik Swiss Krono.

Poważna awaria

Mimo że produkcja stoi już ponad miesiąc, to do tej pory awarii nie udało się usunąć.

– Pierwotnie ocenialiśmy, że ta naprawa potrwa dużo krócej, liczyliśmy, że uporamy się z nią w ciągu kilku dni. Niestety, awaria okazała się dużo poważniejsza. W związku z tym oceniamy, że taki stan potrwa jeszcze miesiąc. Od 19 grudnia linia do produkcji płyt jest zatrzymana. W pozostałym zakresie zakład produkuje normalnie. Pracownicy zostali oddelegowani do innych wydziałów albo odbierają zaległe urlopy – mówi J. Masina.

Boją się

Przedłużająca się awaria budzi niepokój wśród pracowników firmy o ewentualne ograniczenia w zatrudnieniu.

– Złożyliśmy wniosek o spotkanie z zarządem w tej sprawie. Na razie data nie jest wyznaczona. Wszyscy mamy obawy, ale tak naprawdę na ten moment nic nie wiemy – mówi Mariusz Michałek, szef Solidarności w Swiss Krono.

 Anulują zamówienia

Awaria może w sposób znaczący odbić się na wynikach firmy w tym roku.

– Sytuacja jest dla nas bardzo niekomfortowa, bo nie dostarczamy towarów do klientów, z którymi mamy podpisane zobowiązania. Szczególnie, że następuje to w sytuacji na rynku, gdzie zapotrzebowanie na nasze wyroby jest bardzo wysokie – dodaje J. Masina.

Częściowo zamówienia Swiss Krono realizowane są przez inne firmy z grupy.

– Wspierają nas częściowo zakłady z holdingu, żebyśmy mogli dostarczyć płyty klientom, którzy mają zobowiązania wobec swoich klientów – wyjaśnia J. Masina.

Brakuje specjalistów

Awarii uległ bęben suszarniczy. Jest to urządzenie, do którego trafiają rozdrobnione wióry na początku procesu technologicznego. Temperatura na wejściu do suszarni przekracza 200 stopni C. Osuszone wióry trafiają następnie do zbiorników i dalej na prasę, gdzie formowane są z nich płyty przy dodatku klejów.

– Mówimy o ogromnych elementach, ważących po kilkadziesiąt ton, w których wymaga się precyzji niemal zegarmistrzowskiej i jednocześnie wiedzy, którą w skali Europy posiada bardzo mało osób, bo te urządzenia są nietypowe – tłumaczy przedłużający się czas naprawy suszarni J. Masina.

200 mln zysku

– Mamy zapewnienia od naszych kolegów z utrzymania ruchu, że awaria powinna zostać usunięta w ciągu miesiąca do półtora miesiąca, ale mówimy o bardzo ogólnych szacunkach. W przypadku, gdyby konieczna była wymiana całej suszarni, to perspektywa kilkunastu miesięcy przestoju jest bardzo realna – dodaje rzecznik Swiss Krono

Żarska firma jest jednym z największych producentów płyt drewnopochodnych na świecie. Roczny zysk netto firmy wynosi około 200 mln zł, a przychody wynoszą ok. 2 mld zł. Swiss Krono zatrudnia 1100 pracowników w Żarach.

Napisz komentarz »