REKLAMA

Samorząd

Nowy stary sołtys

Opublikowano 04 lutego 2022, autor: bj

Najpierw była skarga na sołtysa i jego rezygnacja. Teraz mieszkańcy Janiszowic (gmina Brody) wybrali go ponownie na szefa wsi.

Mieszkańcy Janiszowic wybrali sołtysa. Został nim Zbigniew Bejnarowicz, który jesienią złożył rezygnację po tym, jak do Urzędu Gminy wpłynęła skarga od mieszkańców. Na liście zarzutów znalazły się wówczas: brak współpracy, mała dyspozycyjność i nieangażowanie się w sprawy sołectwa. Dodatkowo skarżący twierdzili, że wioska jest zaniedbana, a kontakt z sołtysem utrudniony.

Podczas styczniowego (27.01.) zebrania wiejskiego padła propozycja wyboru na sołtysa… Z. Bejnarowicza.

– Pani, która napisała skargę i zbierała podpisy, w ogóle na spotkanie nie przyszła. Tak naprawdę była oburzona, że nie może otrzymać kluczy do świetlicy. Stąd ta skarga. A ja przecież jestem odpowiedzialny za mienie gminne i nie mogę ich udostępniać po prostu dlatego, że ktoś chce. W mojej ocenie dobrze sprawowałem funkcję. Sołtys musi gdzieś pracować. Ja też. Ale jestem prawie codziennie w domu. W internecie jest mój numer telefonu, każdy może się dodzwonić w razie potrzeby – tłumaczy nowy-stary sołtys.

Łatwo po kilku miesiącach bez władzy we wsi nie będzie.

– W ślad za moją rezygnacją, przestała istnieć też rada sołecka. Dlatego niestety nie było możliwości wykorzystania do końca budżetu sołeckiego na 2021 r. Na szczęście jeszcze będąc sołtysem doprowadziłem do podziału budżetu na ten rok, dzięki czemu mamy zabezpieczone pieniądze na remont świetlicy – cieszy się Z. Bejnarowicz.

W budżecie sołeckim na remonty i konserwację świetlicy założona została kwota 11 tys. 381 zł, do tego 1 tys. zł na plac zabaw.

Wraz z sołtysem mieszkańcy wybrali radę sołecką. W jej skład z poprzedniej rady wszedł tylko Robert Cieżmiak. Poza tym tworzą ją: Elżbieta Piątek, Dajana Jurys i Magdalena Podlaszewska.

Napisz komentarz »