REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Gigantyczne magazyny w Sieniawie

Opublikowano 31 stycznia 2022, autor: bj

Rumieńców nabiera inwestycja, do której przymiarki robi firma Panattoni. Urzędnicy wkrótce mają wydać decyzję środowiskową.

Z dokumentacją związaną z planowaną budową zespołu-magazynowo-usługowo-produkcyjnego w Sieniawie Żarskiej można się zapoznać w Urzędzie Gminy w Żarach. Mogą to zrobić wszyscy, którzy są sąsiadami planowanej przez firmę Panattoni inwestycji (mający działki w odległości 100 m od niej), a także przedstawiciele Fundacji Rozwoju i Ochrony Środowiska Eko-Lubusz. 

Przypomnijmy. W Sieniawie Żarskiej Panattoni chce wybudować dwie hale magazynowo-usługowo-produkcyjne z zapleczem socjalnym i biurowym. Do tego powstać ma budynek pompowni, zbiornik retencyjny na 8 tys. metrów sześciennych, budynek wartowni, drogi wewnętrzne, place manewrowe, wiaty, 131 doków dla samochodów ciężarowych, parking na ponad 200 aut. Hale miałyby być przeznaczone pod wynajem. Powierzchnia zabudowy miałby tu zająć ponad 7 hektarów, parkingi – 4 hektary, a długość dróg wewnętrznych – niemal 2 km. Część hal miałby być przeznaczona na mroźnie i chłodnie do przechowywania artykułów spożywczych, kosmetycznych bądź farmaceutycznych. Praca odbywać by się miała na okrągło – 7 dni w tygodniu, na 3 zmiany. Zatrudnienie sięgnąć miałoby 1 tys. 700 osób. Według założeń, całość obsługiwana byłaby przez około 100 samochodów ciężarowych na dobę.

W związku z inwestycją odbyło się spotkanie z mieszkańcami. Firma złożyła też wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, bo chciałaby postawić tu budynki o wysokości 15 m.

 Procedury w toku

Tymczasem toczą się cały czas procedury związane ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. W lutym planowane jest wyłożenie dokumentów do konsultacji społecznych. Urzędnicy biorą pod uwagę, że pojawią się protesty, bo część mieszkańców Sieniawy Żarskiej nie ukrywa negatywnego nastawienia do mega hali.

– O ile protesty zostaną zgłoszone, będą musiały być sprawdzone pod kątem ich zasadności. Ostatecznie plan powinien być gotowy w okolicach czerwca-lipca – informuje Edyta Ciecierska, sekretarz gminy Żary.

Pojawiły się także informacje o tym, że Panattoni robi przymiarki do innych lokalizacji. Pewne jest, że ten inwestor jeszcze nie kupił działek w Sieniawie Żarskiej (przepisy zezwalają na prowadzenie niezbędnych procedur każdemu, nawet jeżeli nie jest on właścicielem czy dzierżawcą terenu). 

Za to nieoficjalnie wiadomo, że były już wykonywane wstępne pomiary w Grabiku.

komentarz »
  1. Monia 7 lutego 2022 16:19 - Odpowiedź

    Uważam, że taki duży budynek przy niskiej zabudowie w okolicy stanowi zagrożenie dla środowiska.
    Mieszkaniec nie może postawić wyższego budynku niż te w okolicy, a firma może dowolny?
    To jest chyba jakaś patologia w budowlance.
    Rozumiem mieszkańców i popieram protest, ponieważ firmy mogą więcej niż obywatele.

Napisz komentarz »