REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Apteki nie są gotowe

Opublikowano 31 stycznia 2022, autor: jb

Rząd ogłosił, że od czwartku, 27 stycznia, w aptekach będzie można wykonywać bezpłatnie testy antygenowe na obecność koronawirusa. W praktyce wygląda to jednak inaczej.

To na razie tylko teoria, bo w praktyce gotowość do takiej akcji zgłosiły zaledwie 64 apteki w całym kraju! A jest ich około 13 tysięcy!

Według rządu, badanie na obecność wirusa przeprowadzi farmaceuta, ma być ono darmowe, a wynik dostępny w kilkanaście minut. To także w teorii, bo większość aptek w ogóle nie jest w stanie spełnić wszystkich zasad, by takie testy przeprowadzać.

– Problemem mogą być kwestie organizacyjne. W Europie Zachodniej takie testy są prowadzone w aptekach, więc to nie jest novum. Apteki muszą się jednak dostosować. Chodzi o warunki lokalowe, np. wymóg, że testy muszą być wykonywane w miejscu wyraźnie wydzielonym od tego, gdzie kupujemy leki. Najlepiej byłoby, gdyby dla takich osób na testy było wydzielone osobne wejście. Każda apteka myśli nad tym, czy ma takie możliwości organizacyjne, lokalowe, wystarczającą izbę personelu – mówi „Regionalnej” Daria Waligórska-Rutka, prezes Lubuskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Osoby w kolejce po wymaz, czyli potencjalnie te, które mogą być zakażone, muszą być skutecznie oddzielone od pozostałych klientów. Szczególnie, że niektóre apteki nadal prowadzą punkty szczepień przeciwko koronawirusowi. Szkolenia dotyczące pobierania wymazów przeszło do tej pory około 5 tysięcy pracowników aptek w kraju.

Nie wiadomo jeszcze, ile aptek w naszym regionie w ogóle się zdecyduje na wykonywanie takich testów. Prace przygotowawcze trwają w Aptece Targowej w Żarach.

– Staramy się dostosować do wymogów rozporządzenia i mamy nadzieję, że uda nam się to zrobić – dodaje D. Waligórska-Rutka.

Rząd na swojej stronie internetowej przygotował mapę aptek, które przyłączyły się do akcji wymazów. Będzie ona aktualizowana na bieżąco. W czwartek, 27 stycznia, z terenu województwa lubuskiego na liście była taka jedna – w Skwierzynie (powiat międzyrzecki).

Nie wystarczy jednak przyjść do patek z marszu, bo na wymaz także trzeba będzie się umówić.

Napisz komentarz »