REKLAMA

Zdrowie

Obserwują i czekają

Opublikowano 31 stycznia 2022, autor: jb

Decyzje w sprawie zwiększenia liczby łóżek covidowych w szpitalach wojewoda miał podejmować pod koniec stycznia. Została jednak odłożone w czasie

W naszym regionie w tym tygodniu sytuacja na oddziałach covidowych zmieniała się każdego dnia. Średnio połowa łóżek w 105. Szpital Wojskowym w Żarach i Żaganiu była wolna. Szpital ma 127 łóżek covidowych łącznie w Żaganiu i w Żarach, z których 51 to miejsca na piętrach pulmonologii i dawnej ginekologii w Żaganiu, a 76 kolejnych zabezpieczono w Żarach na internie, ortopedii oraz psychiatrii.

– Każdego dnia, mieliśmy średnio po 50 wolnych miejsc – mówi Marek Femlak, zastępca komendanta szpitala.

Miejsca dla zakażonych pacjentów ma zabezpieczone także Szpital na Wyspie w Żarach. Są to po 4 miejsca na ginekologii oraz na pediatrii dla najmłodszych oraz 10 kolejnych miejsc wydzielonych na pozostałych oddziałach szpitala.

Liczą chorych

Kolejne decyzje w sprawie zwiększenia liczby łóżek covidowych w szpitalach wojewoda miał podejmować pod koniec stycznia.

– Na ten moment mamy zajętych niespełna 50 procent już zabezpieczonych łóżek dla zakażonych pacjentów, dlatego żadne kolejne decyzje o zwiększaniu miejsc nie będą podejmowane. Choć wstępnie przewidywaliśmy taką konieczność na końcówkę stycznia, została ona odłożona w czasie. Cały czas monitorujemy stan dostępnych łóżek covidowych. Gdy będzie ich brakować, wojewoda będzie decydował o poszerzaniu kolejnych miejsc – mówi Karol Zieleński, dyrektor biura wojewody lubuskiego.

W województwie w ostatniej dobie zajętych było 428 na 931 zabezpieczonych łóżek dla pacjentów covidowych. Pomimo wzrostu liczby zakażonych jest to dokładnie tyle samo, co tydzień temu. Do 19 (z 21) spadła liczba używanych respiratorów (na 77 przygotowanych).

Napisz komentarz »