REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Szkoła do likwidacji

Opublikowano 31 stycznia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Na podwyżkę pensji wójta gminy Brzeźnica była kasa, na utrzymanie Szkoły Podstawowej w Wichowie – już jej nie ma. Wraca temat jej likwidacji.

Przypomnijmy, wójt Jerzy Adamowicz już w ubiegłym roku planował zlikwidować szkołę w Wichowie z powodu rosnących  kosztów utrzymania i malejącej liczba uczniów. Po sprzeciwie większości radnych i pikiecie mieszkańców wsi pod Urzędem Gminy, Adamowicz wycofał się z pomysłu. Również kolejną propozycję wójta – przekształcenia podstawówki w filię szkoły w Brzeźnicy – zablokował Lubuski Kuratora Oświaty.

 Teraz temat wraca jak bumerang. 

– Gmina walczy o przetrwanie. Liczy się każdy grosz. Nie stać nas na utrzymanie trzech szkół – mówi wójt. – Ta w Wichowie już dawno opustoszała, w pierwszej klasie jest zaledwie trzech uczniów i tyle samo będzie w kolejnym roku szkolnym. Jeden uczeń szkoły z Wichowa kosztuje gminę 22 tys. zł rocznie. W tej sytuacji musimy podjąć trudną decyzję o likwidacji szkoły i utworzeniu filii. Oczywiście, jeśli znowu kurator negatywnie zaopiniuje ten pomysł, wycofamy się z niego.

We wtorek, 1 lutego, wójt spotka się w tej sprawie z rodzicami uczniów i pracownikami szkoły w Wichowie. 

– Nie ma naszej zgody na żadne filie ani likwidacje. Będziemy walczyć do upadłego o naszą szkołę – zarzeka się jeden z rodziców, który zadzwonił do redakcji, zapraszając dziennikarza na wtorkowe spotkanie. 

Napisz komentarz »