REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Gdy obywatel pyta, burmistrz ma odpowiedzieć

Opublikowano 31 stycznia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Burmistrz Szprotawy pożalił się radnym, że co chwilę musi odpowiadać na pisma, które ktoś wysyła do Ratusza. – To próba torpedowania – denerwował się Mirosław Gąsik.

Temat wywołał radny Jerzy Chmara, jeden z liderów koalicji burmistrza Mirosława Gąsika, na sesji (27.01.)

– Urząd jest paraliżowany wnioskami jednej osoby, która angażuje siły i środki urzędników, które muszą odpowiadać na pisma, zamiast zająć się sprawami mieszkańców – żalił się Chmara, głęboko współczując burmistrzowi.

Radny podkreślił, że ktoś cały czas nasyła na Urząd Miasta różnego rodzaje kontrole. Ostatnio przetarg na wykonanie boiska w Witkowie sprawdzał Urząd Zamówień Publicznych, wcześniej kładką pieszo-rowerową z Sienkiewicza na Chrobrego zajmowała się prokuratura i CBA.

– Jest pewna osoba, która zasypuje nas wnioskami. Co chwilę mamy w urzędzie wszelkiego rodzaju instytucje kontrolujące – mówi burmistrz Mirosław Gąsik. – Bardzo utrudnia nam to pracę. To próba torpedowania inwestycji oczekiwanych przez mieszkańców.

Ma prawo pytać

Żalami Gąsika zdumiony był jego poprzednik, obecnie radny Józef Rubacha.

– Gdy byłem burmistrzem, co chwilę miałem jakieś kontrole. Jednego dnia wpłynęło nawet 50 zapytań o informację publiczną. To nic nowego – skwitował.

– To jest uporczywe nękanie – upierał się przewodniczący Rady Miasta, Andrzej Stambulski.

Radni nie wymienili na sesji nazwiska osoby, która zadaje pytania urzędnikom i prosi o dostęp do informacji publicznej w sprawach przetargów, szkolnictwa czy inwestycji. A chodzi o radnego powiatowego i byłego wiceburmistrza Szprotawy, Pawła Chylaka, który dziwi się żalom burmistrza.

– Jako radny i mieszkaniec mam prawo do informacji publicznej na różne tematy realizowane przez Ratusz – mówi „Regionalnej”. – Robię to zgodnie z prawem i zgodnie z prawem burmistrz powinien mi odpowiadać.

komentarze »
 1. Mirek 6 lutego 2022 13:00 - Odpowiedź

  Zamówienia publiczne i przetargi powinne być transparentne i jawne włącznie z całym postępowaniem dostępne w internecie dla każdego obywatela.
  Jeśli tak nie jest to każdy obywatel ma prawo do takiej informacji bez żadnej dyskusji ze strony urzędników.
  Również rejestr wszelkich umów powinien być jawny dla każdego mieszkańca.
  Czy to tak trudno zrozumieć urzędnikom i Prezesom spółek miejskich i Państwowych?

 2. Mirek 7 lutego 2022 16:23 - Odpowiedź

  Skanowanie i udostępnianie dokmentów w internecie nie jest żadnym problemem dzisiaj.
  Może politycy coś przed nami ukrywają. Nie wszyscy ale jakaś grupa zawsze się znajdzie.
  Rejestr umów powinien być jawny i dostępny w internecie dla każdego.

Napisz komentarz »