REKLAMA

Samorząd

90 tysięcy za apelację

Opublikowano 31 stycznia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Gmina Szprotawa nie zamierza płacić blisko 2-milionowego odszkodowania syndykowi masy upadłościowej spółki ZBOIS, która budowała w Szprotawie kanalizację. Właśnie złożyła w sądzie apelację, której koszt wyniósł ponad 90 tys. zł!

Przypomnijmy, po siedmiu latach sądowej batalii, w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zapadł wyrok z powództwa syndyka masy upadłościowej spółki ZBOIS, która budowała w Szprotawie kanalizację. Wykonawca żądał od gminy ponad 59 mln zł odszkodowania wraz z odsetkami, ostatecznie sąd zasądził na jego rzecz ok. 1,8 mln zł. Mimo dużo niższych kosztów, gmina nie zamierza płacić ani złotówki, dlatego złożyła apelację od wyroku.

– Opłata od apelacji wyniosła nas ponad 90 tys. zł. Dodam, że gmina ponosi koszty z procesu i płaci za to kancelarii około 2,5 tys. zł miesięcznie. Jak łatwo policzyć, to 30 tys. zł rocznie od wielu lat – mówił na czwartkowej sesji Rady Miasta (27.01.) burmistrz Mirosław Gąsik. – Mam nadzieję, że w apelacji nasze argumenty zostaną uwzględnione przez sąd.

Przypomnijmy, ówczesny burmistrz Szprotawy, Józef Rubacha zerwał umowę ze spółką ZBOIS, bo nie wywiązywała się z harmonogramu robót, przez co gminie groziła utrata unijnej dotacji (ok. 53 mln zł). Po zerwaniu kontraktu, ZBOIS pozwał gminę do sądu i z tytułu utraconych zysków, utraty kontrahentów i zwolnień pracowników zażądał 59 mln zł. Krakowska spółka ogłosiła upadłość, a jej sprawy przejął syndyk masy upadłościowej.

Napisz komentarz »