REKLAMA

Gospodarka

Zamkną markety

Opublikowano 31 stycznia 2022, autor: jb

Nowe przepisy od lutego zabraniają marketom otwierania się w niedzielę pod pretekstem prowadzenie punktu pocztowego w sklepie.

Zakaz handlu w niedzielę w marketach i galeriach obowiązuje już czwarty rok. Zgodnie z przepisami, za ladą w niedziele mogą stać właściciele, czynne mogą być też sklepy na stacjach paliw, co w teorii oznacza zamknięcie wszystkich marketów i sklepów sieciowych. Jednak w praktyce, wiele sklepów nauczyło się radzić sobie z zakazem handlu, tworząc punkty usługi pocztowej. Skorzystało z tego aż 25 sieci handlowych w kraju, m.in. sklepy Aldi, Biedronka w dużych miastach, Kaufland, Lidl, Netto.

Taka opcja skończy się jednak od lutego. Wtedy w życie wejdą znowelizowane przez rząd przepisy, które mówią o tym, że w niedziele czynne mogą być tylko te punkty, które na działalności pocztowej notują co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. Nie są to warunki, które mogą spełnić markety.

Rodzina za darmo

Nowe przepisy doprecyzowują też, kto z rodziny właścicieli sklepów może stać za ladą w niedziele. Żeby taki sklep otworzyć, sprzedawać będą mogli w nich, oprócz właściciela, jego małżonkowie, dzieci (własne, przysposobione i dzieci małżonka), rodzice, rodzeństwo, ale także wnukowie i dziadkowie. Warunkiem skorzystania z takiej opcji otwarcia sklepu jest jednak zasada, że ma być to nieodpłatna pomoc w sprzedaży, co oznacza, że osoby z rodziny stojące za ladą nie mogą być zatrudnione w danym sklepie.

Siedem w roku

Zatem zakupy będzie można zrobić jedynie w niedziele handlowe, a w tym roku będzie ich siedem. Najbliższa już 30 stycznia. Kolejne: 10 i 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia. Dwie ostatnie zaplanowano przed świętami Bożego Narodzenia, na 11 i 18 grudnia.

Niedziele handlowe w 2022 roku:

-30 stycznia
-10 kwietnia
-24 kwietnia
-26 czerwca
-28 sierpnia
-11 grudnia
-18 grudnia

Napisz komentarz »