REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Podzielili kasę

Opublikowano 31 stycznia 2022, autor: bj

Najwięcej, bo ponad 200 tys. zł Urząd Gminy w Żarach przeznaczył na wspieranie sportu. Na całą resztę – nawet nie połowę tej kwoty.

Najwyższa sportowa dotacja (35 tys. zł) popłynie do Ludowego Zespołu Sportowego Delta Sieniawa Żarska na akcję „Seniorzy w Sieniawie grają w piłkę nożną”. Ale nie tylko, bo Delta mocne wsparcie (20 tys. zł) będzie miała na zadanie „Dzieci z Sieniawy Żarskiej grają w piłkę nożną”.

Nieco mniej, bo 29 tys. zł trafi do Ludowego Klubu Sportowego „Błękitni Olbrachtów” („Piłka nożna – moja pasja”). Dodatkowe 9 tys. zł „Błękitni” dostaną na zajęcia „Chcę być sprawny i zdrowy, więc trenuję tenis stołowy”.

Klub Sportowy Sparta Grabik na zadanie „Piłka nożna – zabawa, integracja, zdrowie” dostanie 22 tys. zł, a na „Sparta Grabik mistrzowskie dzieciaki” – 15 tys zł.

Gminne wsparcie po 13 tys zł popłynie do Wiejskiego Klubu Sportowego „Łaz” („Sport dla każdego”), Ludowego Zespołu Sportowego „Piast” Lubanice („Sport to zdrowie”), Ludowego Zespołu Sportowego FAX Bieniów („Sport to zdrowie”) i Wiejskiego Klubu Sportowego „Zieloni” Drożków („Zdrowa Pasja”).

Gmina jak co roku wesprze kurs nauki pływania dla dzieci organizowany przez Fundację Pięknolesie z Sieniawy Żarskiej, której budżet na ten cel zostanie zasilony kwotą 11 tys. 200 zł.

Okrągłe 4 tys. zł popłynie do Uczniowskiego Klubu Sportowego Karate Katana, który wykorzysta je na organizację zajęć „Karate, szabla alternatywa na spędzenie wolnego czasu”, natomiast kolejne 3 tys. 200 zł – na „Rozwój japońskiego karate w gminie Żary”.

Nieco mniej, bo 3 tys. zł otrzyma Stowarzyszenie Mała Wielka Tęcza na „Taniec Ludowy – Sport wcale nie nowy”. Na organizację „Rodzinnego dnia sportu” Lokalna Grupa Działania „Dolina Szyszyny” otrzyma 1 tys. zł.

Łącznie na sport w gminie pójdzie 204 tys. 400 zł, choć wcześniej w budżecie gmina zakładała 220 tys. zł.

Na kulturę i seniorów

Na rozwój kultury i podtrzymywania tradycji narodowej gmina wysupłała ze swojego budżetu 63 tys. 490 zł (planowano 70 tys. zł). Ponad połowa (34 tys. zł) całej puli pójdzie na  Gminne Stowarzyszenie Zespołów Śpiewaczych „Śpiewajmy Razem”. Złotnicki Zespół Górali Czadeckich „Dolina Nowego Sołońca” na wskrzeszenie regionalnych tradycji kultury materialnej i duchowej otrzyma 15 tys. 500 zł. Stowarzyszenie Mała Wielka Tęcza z Olbrachtowa będzie mogło liczyć na 13 tys. zł. Zdalne warsztaty modelarskie dziedzictwa architektonicznego organizowane przez Fundację F-XXI zostaną dofinansowane kwotą 990 zł.

Realizacją zadań na rzecz osób w wieku emerytalnym na terenie gminy Żary zajmą się dwa stowarzyszenia, które podzieliły się po połowie gminnym budżetem przeznaczonym na ten cel – po 2 tys. zł otrzymają Stowarzyszenie Łaz Zielony Las („I ty będziesz seniorem”) oraz Stowarzyszenie Przestrzeń Rozwoju Osobistego Mentor. Ono zamierza zorganizować „Warsztaty rękodzieła łączą pokolenia”.

Ciecia w turystyce

Za popularyzowanie turystyki i krajoznawstwa na terenie gminy Żary odpowiadać będzie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych „Dwukropek”. Na realizację swojego zadania „Cudze chwalicie, swego nie znacie” otrzymali 1 tys. 300 zł. Z kolei Stowarzyszenie Olbrachtów Razem otrzymało 1 tys. 500 zł na przegląd piosenki turystycznej „Olbrachtów z Piosenką” w parku wiejsko-dworskim w Olbrachtowie.

Ani złotówki dotacji nie otrzymała Fundacja Pięknolesie, która proponowała akcję „Szlakiem miodu i wina”. W przypadku tego zakresu finansowe cięcie było największe. Bo gmina zakładała wydanie 10 tys. zł.

– Wnioskowaliśmy o 4 tys. zł czy 5 tys. zł. Chcieliśmy organizować wycieczki do miejsc, które zaświadczają o tym, że na tych teremach byliśmy i tworzyliśmy historię jeszcze przed Niemcami. Planowaliśmy m.in. wycieczkę do Żagania, do biblioteki poaugustiańskiej w Żaganiu czy do muzeum archeologicznego w Świdnicy. Trudno mi jednak oceniać, dlaczego akurat taka decyzja został podjęta – komentuje Krystyna Adamenko z „Pięknolesia”.

Napisz komentarz »