REKLAMA

Polityka

Kuratorka – BABA zła!

Opublikowano 31 stycznia 2022, autor: Michał Szczęch

Na słynnej od niedawna liście „szkodliwych” organizacji, które „demoralizują polskie dzieci i młodzież”, znalazła się jedna z naszego regionu – BABA Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet. Promotorką listy jest kurator oświaty, Barbary Nowak, która zasłynęła już tym, że szczepienia przeciwko covid nazwała „eksperymentem”.

BABA, Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet z Zielonej Góry, od 20 lat walczy o prawa kobiet, niesie pomoc ofiarom przemocy, uświadamia dzieci i młodzież na temat ich praw. Na czarną listę Barbary Nowak, małopolskiej kuratorki oświaty, trafiła jako jedyna organizacja z lubuskiego i jedna z 203 z całego kraju. Znalazły się na niej m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Amnesty International czy Centrum Żydowskie w Oświęcimiu.

„Wysoka szkodliwość”

Co takiego trzeba było zrobić, żeby trafić na czarną listę? Rozsyłając listę do posłów w odpowiedzi na ich pytania, kto łamie prawa rodziców, kurator Nowak dołączyła do niej uzasadnienie. Czym naraziły się organizacje pani kurator?

– „Pod pozorami działań edukacyjnych realizują strategię stopniowej destrukcji społecznych norm, na których opiera się małżeństwo i rodzina. (…). Zebrane informacje pozwalają na zdemaskowanie działalności poniżej wymienionych organizacji i zdefiniowanie jej jako zamierzonej seksualizacji pod pozorami edukacji. Wysoka szkodliwość tychże działań wpływa nie tylko na dzieci i młodzież, ale również na kondycję całego społeczeństwa. Ponadto prowadzona jest w sprzeczności z przepisami polskiego prawa” – brzmi fragment uzasadnienia.

Wiedzę o „szkodliwych” organizacjach, w tym o BABIE, pani kurator zaczerpnęła między innymi z raportu Ordo Iuris, czyli Fundacji na Rzecz Kultury Prawnej, utworzonej przez Stowarzyszenie Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi oraz informacji przekazanych przez Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci. Zarówno Nowak, jak i wspomniane stowarzyszenie można kojarzyć z ruchami sprzeciwiającymi się szczepieniom przeciwko covid oraz promocji tych szczepień w szkołach. Ordo Iuris to prawicowa organizacja, zwalczająca m.in. edukację seksualną wśród dzieci i młodzieży, sprzeciwiająca się aborcji, antykoncepcji, in vitro i osobom LGBT.

Uczyłyśmy dzieci ich praw

Od początku, czyli od prawie 20 lat, prezeską BABY jest Anita Kucharska-Dziedzic, lewicowa posłanka z Zielonej Góry, w 2018 roku wybrana do Sejmu z ramienia Wiosny Roberta Biedronia. Mieszkańcom Żar może być znana między innymi ze spotkań dotyczących walki o czyste powietrze. Na terenie województwa współorganizowała też wiele czarnych marszów i protestów w obronie praw kobiet.

– Od 10 lat, jako BABA, prowadzimy zajęcia dla uczniów ? komentuje Kucharska-Dziedzic, odnosząc się do czarnej listy, na którą trafiła jej organizacja. – Wysyłałyśmy oferty do szkół. Nasze prawniczki odwiedzały te szkoły, które się zgłosiły. Dzieci i młodzież uczyłyśmy po prostu prawa, w tym praw dziecka. Uczyłyśmy, jak się zachować, gdy te prawa są odbierane, co może zrobić dziecko, gdzie może prosić o pomoc, gdy w domu źle się dzieje. Uczyłyśmy, co uczniowie mogą zrobić, gdy są ofiarami cyberprzemocy. Edukowałyśmy nauczycieli, jak oni powinni reagować, jeśli wiedzą, że dzieci są krzywdzone w domu. Zajęcia prowadziłyśmy w porozumieniu z dyrektorami szkół.

 

„Zamierzona seksualizacja”

Kuratorka Nowak działalność organizacji ocenia jako „zamierzoną seksualizację pod pozorami edukacji”. Co na to BABA?

– Uczyłyśmy dzieci, co mogą zrobić, jeśli ktoś dotyka je w zły, niewłaściwy sposób, który sprawia skrępowanie, ból ? wyjaśnia Kucharska-Dziedzic. – Teraz okazuje się, że w oczach takich ludzi jak pani Nowak, to jest złe ? dziwi się prezeska BABY. I zwraca uwagę, że na liście znalazły się organizacje, które zwalczają przemoc, domagają się tolerancji, a nie ma na niej organizacji faszystowskich, choć w Polsce działa ich coraz więcej.

– Polska bije rekordy, jeżeli chodzi o liczbę samobójstw i prób samobójczych wśród dzieci ? przypomina Kucharska-Dziedzic. – Dzieci zostały przez pandemię najbardziej sponiewierane. Nadzieja na pomoc dla nich jest obecnie tylko w organizacjach pozarządowych. I teraz zabrania nam się tej działalności.

 

„Proszę nie pytać”

Co o liście „szkodliwych podmiotów” myśli lubuska kurator oświaty?Czy BABA będzie mogła odwiedzać szkoły w województwie?

– Czy wpuszczę do szkoły BABĘ? Wszystko będzie zależało od tego, jaką decyzje podejmą rodzice z danej szkoły, co zresztą podkreślał minister Czarnek. Wszystko będzie zależało od tego, co dana organizacja będzie chciała robić w szkole ? komentuje Ewa Rawa, lubuska kuratorka oświaty.

– A czym jest „zamierzona seksualizacja”? – dopytujemy.

– Proszę mnie o takie rzeczy nie pytać… – ucina Rawa.

– Jaki program nie jest pożądany w szkole? – pytamy.

– Tak jak powiedziałam, proszę mnie o to nie pytać. Będzie uchwalona ustawa, będzie podpisana przez prezydenta, wtedy będziemy rozmawiać ? kwituje Rawa.

 

Napisz komentarz »