REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

300 procent więcej za gaz

Opublikowano 21 stycznia 2022, autor: nk

Żarscy przedsiębiorcy wykorzystujący do produkcji i ogrzewania gaz dostali ogromne podwyżki. Rachunki wzrosły im średnio o 300 proc.

W trudnej sytuacji są piekarnie i cukiernie wykorzystujące gaz do produkcji.

– Zatrudniam kilkadziesiąt osób. Dostałem rachunek za gaz na 50 tys. zł, to ponad trzy razy więcej niż do tej pory. Myślę o zamknięciu firmy, bo przy takich cenach gazu, tego biznesu nie da się prowadzić. Chleb musiałby kosztować kilkadziesiąt złotych – mówi Marek Czajkowski, właściciel żarskiej firmy Almar.

Przedsiębiorca wieszczy szybki koniec piekarni wykorzystujących gaz do produkcji.

– Część piekarni już zostało zamkniętych. Pozostałe będą się zamykały w najbliższych miesiącach. Pozostaną może jedynie te wykorzystujące drewno i węgiel, ale to cofanie się – dodaje M. Czajkowski.

Dramatyczne podwyżki

– Nie mamy jeszcze pełnych danych, zbieramy je, ale z relacji przedsiębiorców, z którymi mamy kontakt, wiemy, że rachunki za gaz wzrosły średnio o 300 proc. – mówi Joanna Małecka, kierownik żarsko-żagańskiego oddziału Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej.

– Rachunki wzrosły nam o blisko 400 proc. Nie wiemy, co będzie dalej – mówi Mirosław Hamerliński z firmy Kobra. W jego firmie gaz używany jest do ogrzewania pomieszczeń.

Część przedsiębiorców czeka jeszcze na rachunki.

– Już zmniejszyłem ogrzewanie w sklepie. Na rachunek ciągle czekam – mówi Marcin Grubizna, właściciel sklepu elektrycznego w Żarach.

Przedsiębiorcy podkreślają, że takie podwyżki cen gazu mogą doprowadzić do ograniczenia produkcji i zatrudnienia, a co za tym idzie – wzrostu bezrobocia w mieście.

– Nie mamy wsparcia. Nawet burmistrz i radni podnieśli nam w tym roku podatki od nieruchomości. To się może skończyć katastrofą – przestrzega M. Czajkowski.

komentarz »
  1. Marek 1 lutego 2022 07:38 - Odpowiedź

    Polscy przedsiębiorcy powinni brać przykład z Kandyjczyków, którzy protestują przeciwko działaniom polityków.
    Organizacje biznesowe jak związkowe chyba niewiele mogą zdziałać w Polsce.

Napisz komentarz »