REKLAMA

Wasze sprawy

W Żaganiu też smogiem oddychamy

Opublikowano 21 stycznia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Śmiercionośne pyły PM 10 przekroczone ponad dwukrotnie, a PM 2,5 – blisko pięciokrotnie! Takie alarmujące dane zanotowała stacja pomiaru zanieczyszczeń powietrza w Żaganiu.

Mobilne urządzenie mierzy powietrze w mieście od kilkunastu dni. Stanęło na terenie Areny przy ul. Kochanowskiego. Zostało przeniesione do Żagania z Gubina dzięki współpracy Urzędu Miasta z Regionalnym Wydziałem Monitoringu Środowiska w Zielonej Górze.

Pierwsze niepokojące wyniki zanotowało w sobotę, 15 stycznia, kiedy dał o sobie znać smog, a norma godzinowa zawartych w nich, zabójczych pyłów zawieszonych PM 10 została przekroczona ponad dwukrotnie – z 50 ?g/m3 do 120 ?g/m3 .Jeszcze gorzej wyglądała sytuacja z pyłami PM 2,5 – tutaj norma została przekroczona blisko pięciokrotnie – z 25 ?g/m3 do 115 ?g/m3 . I choć w późniejszych godzinach ta wartość spadła, w nocy 16 stycznia znowu podskoczyła do 66 ?g/m3 w przypadku  pyłów PM 10 oraz 62 ?g/m3 – PM 2,5.

 – Choć to normy przekroczone tylko godzinowo, to jednak mogą niepokoić – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – To głównie efekt ogrzewania domów kopciuchami i używania do tego często niewłaściwego opału.

Szczególnie pyły zawieszone PM 2,5 są szkodliwe dla organizmu. Są mniejsze od PM 10 i szybciej dostają się bezpośrednio do krwioobiegu. Zawierają szereg szkodliwych dla organizmu substancji, powodujących głównie choroby układu sercowo-naczyniowego, czyli udary i zawały ale również nowotwory i choroby płuc oraz alergie. Zawierają w sobie mnóstwo szkodliwych związków – metali ciężkich i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Szczególnie groźny jest benzopiren, zwany cichym zabójcą. To jeden z najgroźniejszych składników smogu.

komentarz »
  1. Andrzej M 4 lutego 2022 16:39 - Odpowiedź

    Ciekawe, czego urzędasy się spodziewają po podwyżkach cen gazu… Teraz to dopiero się zacznie. Kto naiwny dał się namówić na wymianę pieca i teraz marznie i płacze!!! Do kitu z takim państwem.

Napisz komentarz »