REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Decyzja o osiedlu w lutym

Opublikowano 21 stycznia 2022, autor: nk

W lutym żarscy radni zdecydują, czy tereny przy ul. Malczewskiego w Żarach przekształcić z handlowych w mieszkaniowe. O zmianę wystąpił Przemysław Opala, właściciel firmy Opala Deweloper.

Sesja, na której będzie podjęta decyzja, odbędzie się 18 lutego.

– Nie ma jeszcze wszystkich uzgodnień, dlatego termin rozstrzygnięcia sprawy musimy przesunąć o 30 dni – informuje Marian Popławski, przewodniczący Rady Miasta w Żarach.

Inwestor na działce przeznaczonej w planie zagospodarowania przestrzennego na handel i usługi chce wybudować 4 szeregowce, łącznie 40 mieszkań. Na tak duże osiedle nie chcą zgodzić się sąsiedzi, którzy wybudowali swoje domy w okolicy.

Spór rozstrzygną żarscy radni, którzy mogą wyrazić zgodę na przekształcenie działki z usługowej na mieszkaniową. Część radnych już wie, jak zagłosuje.

– Stoimy po stronie protestujących mieszkańców i nie poprzemy budowy osiedla – mówi Tadeusz Płóciennik, radny PiS.

– Muszę zapoznać się z dokumentami i dopiero wtedy podejmę decyzję – mówi Edyta Gajda z klubu radnych Dialog, a zawodowo agent nieruchomości.

W Kunicach też protestują

Okolice ul. Malczewskiego to nie jedyny punkt zapalny w Żarach. Podobne obawy u mieszkańców ul. Osadniczej w dzielnicy Kunice budzi plan budowy przez inwestora kilku budynków mieszkalnych na niewielkiej działce.

– Inwestor chce wybudować na tej działce 4 budynki mieszkalne. Trwa postępowanie w sprawie wydania warunków zabudowy, bo ten teren nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego – mówi Marek Iwlew, naczelnik wydziału nieruchomości.

– Mieszkańcy zbierali podpisy pod protestem. Nikt nie chce tylu domów na tak małej działce – mówi jeden z mieszkańców ul. Osadniczej.

Budową domów w dzielnicy Kunice zainteresowany jest Przemysław Opala. Na banerach reklamowych dewelopera pojawiły się nawet informacje o powstających w tej dzielnicy domach i apartamentowcach. Bliższych informacji dotyczących inwestycji jednak nie ma.

– Na razie nie udzielam żadnych informacji dotyczących planowanych inwestycji w dzielnicy Kunice – mówi P. Opala.

komentarze »
 1. Jola 1 lutego 2022 07:42 - Odpowiedź

  Mieszkańcy zawsze mają rację!
  Jeśli Radni tego nie zauważają to powinni zrzec się mandatu.
  Deweloper może budować za zgodą mieszkańców i żadnej patodeweloperki.
  Domy tylko z garażem i piwnicą dla każdego mieszkania.

 2. Waldek 3 lutego 2022 12:22 - Odpowiedź

  Do każdego mieszkania deweloper powinien przewidzieć garaż lub miejsce parkingowe, ponieważ w Żarach bez samochodu nie można normalnie żyć.
  Urzędnicy wydający decyzję dla dewelopera powinni zadbać o interes mieszkańców. Chyba wymagam zbyt dużo od naszych urzędników.

Napisz komentarz »