REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

A miało być taniej i sprawniej

Opublikowano 21 stycznia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Choć styczeń dobiega końca, Powiatowe Centrum Usług Wspólnych w Żaganiu nie działa jeszcze na sto procent. Wyręczają go szkoły, które dalej prowadzą sprawy księgowe i kadrowe.

Powiatowe Centrum Usług Wspólnych od 1 stycznia miało przejąć obsługę księgową, kadrową, zamówień publicznych, prawną, danych osobowych oraz informatyczną od 10 placówek oświatowych w Żaganiu, Szprotawie i Iłowej (pięć szkół średnich, dwa ośrodki szkolno-wychowawcze, dwie poradnie psychologiczno-pedagogiczne oraz środowiskowy dom samopomocy). Na adaptację pomieszczeń przy ul. Rybackiej w Żaganiu na siedzibę  PCUW, powiat wyłożył 35 tys. zł. Choć wcześniej skarbnik powiatu zapewniała radnych, że przenosiny będą bezkosztowe.

 – Kończy się styczeń, a nasze księgowe dalej zajmują się rachunkami i bilansem ubiegłego roku. Wykonują to na umowę-zlecenie – mówi pracownica jednej z żagańskich szkół. – A więc, jak na razie ten cały PCUW to wątpliwa oszczędność. Uważam, że dyrektorzy powinni mieć księgowe pod ręką. Druga sprawa to „selekcja” księgowych do centrum. Połowa z obecnej 21- osobowej kadry we wszystkich 10 placówkach straci pracę, bo w PCUW potrzeba tylko 11 pracowników.

W powiecie wyliczyli, że przez to zmniejszy się o połowę koszt zatrudnienia – ze 125 tys. zł do 62 tys. zł.

 – Jak to jest, że jedne panie z księgowości dostały propozycję przejścia do PCUW, a inne – nie? – pyta nasza czytelniczka. – Jakie były kryteria wyboru?

Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu, zapewnia, że księgowe pracują w szkołach, aby zamknąć ubiegłoroczne bilanse. Potem będą już w PCUW.

– Nie ma żadnych komplikacji. Wszystko działa, jak należy. Cała baza dokumentów jest już na Rybackiej, działa już program do obsługi księgowości – zapewnia. – Tym osobom, dla których nie znalazło się miejsce w centrum, zaproponowano etaty w innych jednostkach, m.in. żagańskim CUW-ie. Ponadto, cztery osoby odeszły na emeryturę, były też takie, które dorabiały, będąc już na emeryturze.

Dodajmy, że wszyscy pracownicy ze Szprotawy i Iłowej będą teraz dojeżdżać do pracy w Żaganiu. Na sam początek dobrego oszczędzania, starostwo już wydało 35 tys. zł na remont i adaptację pomieszczeń przy ul. Rybackiej.

Napisz komentarz »