REKLAMA

Zdrowie

Mają być gotowi

Opublikowano 21 stycznia 2022, autor: jb

Około 50 wolnych łóżek przez prawie cały tydzień miał 105. Szpital Wojskowy na oddziałach covidowych w Żarach i Żaganiu.

W tygodniu dziennie na oddziałach w obu miastach przebywało łącznie około 70 pacjentów.

105. Szpital Wojskowy na ten moment ma łącznie 127 łóżek przygotowanych dla zakażonych pacjentów. W Żarach zarezerwowano 76 miejsc, z których 23 są dla zakażonych pacjentów, którzy wymagają jednocześnie leczenia psychiatrycznego. Pozostałe miejsca utworzono na internie i oddziale ortopedycznym. Kolejnych 51 miejsc jest na żagańskim oddziale pulmonologii i dawnej ginekologii.

– Mamy właśnie taki bufor około 50 wolnych łóżek. Czekamy na uderzenie piątej fali. Duży wzrost zakażeń w kraju odnotowano w środę, 20.01. Pacjenci z tego rzutu trafią wkrótce do szpitali. W województwie na ten moment też jest bufor z wolnymi miejscami. Trwają jednak przygotowania do kolejnej fali – mówi Marek Femlak, zastępca komendanta szpitala.

Lubuski Urząd Wojewódzki rozważa już różne opcje na wypadek kolejnej fali zakażeń.

– Plan jest taki, że jeżeli pacjentów przybędzie, to prawdopodobnie pod koniec stycznia do szpitali będą kierowane decyzje wojewody o utworzeniu dodatkowych miejsc dla zakażonych osób. Na razie czekamy na to, co się będzie działo – dodaje M. Femlak.

Kolejny oddział covidowy ma zostać utworzony także w 105. Szpitalu Wojskowym, a to wiązałoby się z wyłączeniem go dla niezakażonych osób.

Trzymają łóżka

Zgodnie z decyzją wojewody, miejsca dla pacjentów covidowych cały czas zabezpiecza też Szpital na Wyspie w Żarach. Ma ich 10 izolacyjnych na różnych oddziałach. Dodatkowo, ma także po 4 miejsca na oddziałach dziecięcym oraz ginekologiczno-położniczym.

W ostatniej dobie w województwie lubuskim leżało 428 pacjentów na oddziałach covidowych, to jest o 50 mniej niż w ubiegłym tygodniu. Na ten moment dla wszystkich z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa przygotowano 931 miejsc w różnych szpitalach. W użyciu było także 21 (o 11 mniej niż tydzień temu) na 77 dostępnych respiratorów.

Napisz komentarz »