REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Ustawka na szkolnej przerwie

Opublikowano 21 stycznia 2022, autor: Piotr Piotrowski

15-latek z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Żaganiu został pobity przez 17-letniego ucznia, przy wsparciu kolegów z sąsiedniej szkoły. To była kara za „uśmieszek” pod jego zdjęciem na instagramie.

Do „ustawki” doszło w środę, 12 stycznia, przed południem. Zorganizował ją jeden z drugoklasistów ZSTiO, zapraszając kolegów z pobliskiego Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych, zwanego popularnie „Sześćdziesiątką”.

– Osaczyli tego chłopaka na przerwie lekcyjnej, około godz. 11.30, na parkingu przy ul. Wałowej, w pobliżu szkoły – opowiada jeden z uczniów, świadek pobicia.  – Otoczyli go, obrażali, wyzywali, prowokowali. Inicjator akcji zachęcał go do bójki, ale on się wzbraniał. Gdy 15-latek kolejny raz odmówił, uderzył go. Po kolejnym ciosie chłopak upadł. Leżąc, został skopany przez prowodyra. Po tym wszystkim, do 15-latka podszedł uczeń ZSTiL-u, prowokując go do kolejnej bójki. Zapytał: „chcesz drugą rundę?”.

Po pobiciu rodzic 15-latka zabrał go do szpitala, na obdukcję a także złożył zawiadomienie w żagańskiej komendzie.

– Nasz syn był poobijany i odrapany. Źle się czuł, bolała go głowa. Nie rozumie sytuacji, w którą został wplątany. Nie prowokował nikogo – mówi jego ojciec. I dodaje, że napastnik miał przewagę nad jego synem, nie tylko ze względu na wsparcie kolegów z „Sześćdziesiątki”.  – Uprawia sporty walki i widać, chciał je wypróbować na moim synu. Na pewno mu tego nie podaruję! – zarzeka się. – Liczę, że dyrekcja szkoły wyciągnie konsekwencje, podobnie jak sąd dla nieletnich.

Kara za uśmieszek

Czym 15-latek podpadł 17-latkowi? Ponoć poszło o emotikon pod zdjęciem, na którym inicjator bójki chwalił się swoim wyglądem w mediach społecznościowych. Uśmieszek, jak widać, mu się nie spodobał, więc zorganizował „ustawkę”.

St. sierż. Arkadiusz Szlachetko, p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu, potwierdza, że wpłynęło zawiadomienie dotyczące uszkodzenia ciała 15-letniego chłopca przez innego nastolatka.

– Po przyjęciu zgłoszenia i wykonaniu czynności, sprawa została skierowano do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Żaganiu – informuje.

Szkoła zajmie się sprawa, gdy skończą się zimowe ferie.

– Planujemy rozmowy z uczniami oraz ich rodzicami. Na pewno wyciągniemy konsekwencje wobec tych, którzy pobili 15-latka – mówi Anna Król, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

O tym, że w „ustawce” uczestniczyli uczniowie „60”, nic nie wie dyrektor Zbigniew Stebelski.

– Nie miałem zgłoszenia ani od dyrekcji ZSTiO, ani wychowawcy, pedagoga czy rodziców pobitego ucznia, jakoby nasi uczniowie mieli uczestniczyć w tym zdarzeniu i przyzwalać na taki czyn czy nawet prowokować do kolejnej bójki. Na pewno się tym zajmę – zastrzega Stebelski.

Do tematu wrócimy.

Napisz komentarz »