REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Majątek na remont MOPS

Opublikowano 21 stycznia 2022, autor: nk

Ponad 6 mln zł kosztują prace budowlane, które mają dostosować budynek po byłej SP nr 3 w Żarach do potrzeb Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W kwietniu tego roku ma zakończyć się remont budynku byłej SP nr 3 przy ul. Parkowej w Żarach. Prace związane są z przenosinami w to miejsce siedziby MOPS.

– Obecnie przy ul. Parkowej znajduje się Rejon Pracy Socjalnej przeniesiony z ul. Okrzei. Pracownicy socjalni i asystenci rodzin przyjmują mieszkańców w pomieszczeniu, którego wejście znajduje się od strony zabytkowych murów. Ponadto w wyremontowanej w poprzednich etapach części budynku znajduje się stołówka dla osób ubogich oraz prowadzona jest działalność ośrodków wsparcia dla osób starszych – Dziennego Domu Senior + oraz Dziennego Domu Wsparcia wraz z Wypożyczalnią Sprzętu Rehabilitacyjnego – mówi Katarzyna Penkala, dyrektor MOPS w Żarach.

Zmiana siedziby

Przeprowadzka głównej siedziba ośrodka z ul. Domańskiego ma się odbyć w drugiej połowie 2022 roku.

– Mieszkańcy będą mogli skorzystać z oferty usług i wsparcia w zakresie pomocy społecznej w jednym miejscu, w pobliżu centrum przesiadkowego. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zamontowana została winda oraz podjazdy dla osób mających problemy z poruszaniem się oraz jeżdżących na wózkach inwalidzkich – dodaje K. Penkala.

Drogo

Pomysł przenosin MOPS z budynku przy ul. Domańskiego do tego po byłej SP nr  3 okazał się bardzo drogi. Już teraz wiadomo, że przeprowadzka pracowników socjalnych kosztować będzie podatników ponad 6 mln zł. Ostatni etap prac, wart 4 mln zł, wykonuje firma PRO-Q Piotr Handzlik z Łazu.

– Widać absurd tej decyzji. W centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie przedszkola i bloków mieszkalnych, ulokowano ośrodek, z którego korzystają osoby często nieprzystosowane społecznie. Rozmawiałem z zarządcą bloku sąsiadującego z dawną szkołą. Mówił, że na porządku dziennym są sytuacje, gdy klienci MOPS, często będąc pod wpływem alkoholu, załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne pod drzewami na terenie byłej szkoły. To obserwują dzieci z przedszkola i mieszkańcy bloków. Czy tego chcemy uczyć nasze dzieci? – pyta Tadeusz Płóciennik, radny miejski i oskarża o błędne decyzje związane z przenosinami MOPS do centrum miasta Olafa Napiórkowskiego, wiceburmistrza Żar.

– Dobry polityk przewiduje, a jak ktoś nie umie przewidywać, to powinien zamienić zarządzanie miastem na grę na skrzypcach. Te błędy kosztują i to kosztują nas, podatników – denerwuje się T. Płociennik, który był zwolennikiem przekazania budynku dla Starostwa Powiatowego na cele oświatowe w zamian za budynek po chirurgii przy ul. Bohaterów Getta, gdzie mógłby się przenieść MOPS.

Dobry kontakt

K. Penkala do tej pory nie miała skarg na klientów MOPS, za to przyznaje, że zdarzały się próby dewastacji wyremontowanych budynków przez chuliganów.

– Z mieszkańcami okolicznych bloków współpraca układa się dobrze. Nie mieliśmy do tej pory skarg na tego typu zachowania, za to mieliśmy sygnały, gdy dochodziło do dewastacji przez chuliganów, którzy niszczyli dach i obrywali rynny – mówi K. Penkala i dodaje, że zwróci uwagę pracownikom, żeby reagowali na niestosowne zachowania korzystających z usług MOPS.

komentarze »
 1. Olo 2 lutego 2022 07:46 - Odpowiedź

  W Polsce przewidywanie polityków kończy się na obecnej kandencji, problemy rozwiązują zwykle następcy.
  Można chyba uznać, że jest to patologia całego systemu politycznego w Polsce po 1989 roku.
  Czas na młode pokolenie polityków. Seniorom politycznym z szacunkiem dziękujemy.

 2. Włodek 4 lutego 2022 09:44 - Odpowiedź

  Nie słyszałem nigdy o projekcie np. Żary 2030 lub Żary 2040 od byłych i obecnych polityków. Ewentualnie Smart City.
  Dotyczy również innych miast np. Lubsko, Szprotawa, Żagań, Zielona Góra itd.
  Chyba żaden polityk nie ma pomysłu na rozwój miasta. Czeka nas długa stagnacja i brak rozwoju z obecnymi politykami.

 3. Ola 6 lutego 2022 12:46 - Odpowiedź

  Z projektem Smart byliśmy osobiście u Władz Zar 5 lat temu
  Jednak 0 zero zainteresowania ale także O wiedzy,,,

Napisz komentarz »