REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

250 tysięcy na kamienice, milion na zamek

Opublikowano 21 stycznia 2022, autor: nk

Tylko 250 tys. zł pójdzie w tym roku na dofinansowanie wspólnot, które chcą remontować kamienice w Żarach. Rok temu na ten cel Urząd Miasta przeznaczył dwa razy tyle.

Do 15 lutego można składać wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

– Program do tej pory cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wspólnot. Szkoda, że w tym roku w budżecie jest mniej pieniędzy na ten cel – mówi Jerzy Candekidis, zarządca nieruchomości.

W ramach dotacji wspólnoty mogą otrzymać nawet 50 tys. zł wsparcia.

Wygląd miasta

W zeszłym roku dofinansowanie otrzymało 10 inwestycji na łączną kwotę 500 tys. zł, w tym roku na ten cel jest o połowę mniej pieniędzy.

– Remonty wpływają bezpośrednio na wygląd naszego miasta. Na tę chwilę wolałbym, żeby większa kwota poszła na odrestaurowanie zabytków przez wspólnoty, a nie na projekt remontu zamku – uważa Marcin Grubizna, radny miejski.

W budżecie miasta na 2022 rok zarezerwowano milion złotych na projekt remontu zamku, czyli cztery razy więcej niż na dotacje przeznaczone dla wspólnot.

Napisz komentarz »