REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Szykują się na piątą falę

Opublikowano 14 stycznia 2022, autor: jb

74 pacjentów przebywało na oddziałach covidowych 105. Szpitala Wojskowego w Żarach i Żaganiu w ostatniej dobie.

105. Szpital Wojskowy ma łącznie 127 łóżek przygotowanych dla zakażonych pacjentów. Na żagańskim oddziale pulmonologii i dawnej ginekologii jest ich 51. Kolejnych 76 miejsc zarezerwowano w Żarach, ale 23 z nich to łóżka w budynku psychiatrii, gdzie trafiają zakażone osoby, które wymagają jednocześnie leczenia psychiatrycznego. Dla pacjentów z koronawirusem zamknięte są także oddziały wewnętrzny i ortopedia.

 W ostatniej dobie na łóżkach covidowych leżało łącznie 74 pacjentów i było to o 4 osoby więcej w porównaniu do poprzedniego dnia. 

Piąta fala

Jak zaznacza Marek Femlak, zastępca komendanta szpitala, może to być końcówka czwartej fali pandemii. Zapewnia też, że załogi pogotowia nie muszą już szukać gdzie indziej szpitali, które dadzą radę przyjąć pacjentów z naszego regionu.

Na oddziały często trafiają jednak pacjenci z mocno rozwiniętym zapaleniem płuc, które są w dużym stopniu zajęte chorobą. Ci, którzy mają 70-80 procent zajętości płuc, trafiają tam, gdzie jest do dyspozycji najwięcej sprzętu ratującego życie i gdzie dyżurują lekarze specjaliści chorób płuc. Lekarze robią wtedy wszystko, by jak najdłużej nie podłączać pacjenta do respiratora. 

Mamy takich pacjentów, którzy po ciężkim zakażeniu są w szpitalu już przez dwa miesiące i na pewno po wyjściu, będą wymagali różnej rehabilitacji płucnej – mówi M. Femlak. I dodaje: – Wydaje nam się, że czwarta fala zmierza ku końcowi. Na ten moment jest sporo wolnych miejsc covidowych w szpitalach. Jednak cały czas mamy informacje medialne i od służb wojewody, by szykować się na piątą falę pandemii, związaną z mutacją wirusa – Omikronem. Być może dotrze ona do nas już za dwa tygodnie. Podejrzewamy, że żadne z obecnych oddziałów covidowych nie będą likwidowane, wręcz są szykowane warianty, by takich miejsc zabezpieczyć więcej. Także w naszym szpitalu – zdradza zastępca komendanta. 

O tym, jaki oddział miałby być jeszcze przekształcony w covidowy, nie chce na razie przesądzać.

 – To jest jeszcze etap rozważania. Staramy się przygotowywać szpital w środki ochrony osobistej, leki już z myślą o tej kolejnej fali – dodaje.

Wyspa też gotowa

Cały czas miejsca dla pacjentów covidowych zabezpiecza też Szpital na Wyspie w Żarach. Ma ich 10 izolacyjnych na różnych oddziałach oraz po 4 na oddziale dziecięcym oraz ginekologiczno-położniczym.

W ostatniej dobie w naszym województwie zajęte były 472 łóżka covidowe na 931 dedykowanych zakażonym pacjentom. W użyciu było 32 na 77 zabezpieczonych respiratorów.

Napisz komentarz »