REKLAMA

Gospodarka, Samorząd

Jest bardzo dobrze, ale ogólna sytuacja jest zła

Opublikowano 14 stycznia 2022, autor: mk

Lubsko ma być krainą mlekiem i miodem płynącą. Podwyżkę dostał burmistrz. dostali też radni i pracownicy Ratusza. Jednak nie dla wszystkich kasy wystarcza. Radni odrzucili petycję o zabezpieczenie pieniędzy na konkurs dla organizacji zrzeszających seniorów i działających na ich rzecz.

W Lubsku już wszystko miało być dobrze i na bogato. Gminna kasa, według zapewnień burmistrza, została uratowana, a „koło ratunkowe”, które Janusz Dudojć rzucił tonącej w długach gminie, miało zdziałać cuda. Od miesięcy z urzędu płyną zapewnienia, że długi się spłacają i spadły z ponad 70 mln zł do 48 mln zł. Dlatego można było przyznać sobie podwyżki. Pensja burmistrza wzrosła w listopadzie z 10 tys. 600 zł do 18 tys. 500 zł. Podwyżki diet dostali radni i pracownicy Ratusza. A teraz okazuje się, że kasy nie starczy dla seniorów.

Tyle wystarczy

Do urzędu wpłynęła petycja, w której stowarzyszenie zajmujące się aktywizacją seniorów w województwie lubuskim wnioskuje o zarezerwowanie w budżecie pieniędzy na konkurs dla organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich i innych nieformalnych grup zrzeszających seniorów, w związku z programem Aktywni+ (który podobnie jak program Senior+ jest rządowym programem, na który przeznaczono 200 mln zł).

Radni petycję rozważyli i uznali, że pieniędzy na to brak.

– Rozpatrzyliśmy tę petycję negatywnie, bo nasza gmina robi dla seniorów bardzo dużo i nie sądzę, że zabezpieczenie funduszy na taki konkurs faktycznie wpłynęłoby jakoś na polepszenie ich sytuacji komentuje Artur Bondarenko, przewodniczący Rady Miasta.

W uzasadnieniu do odmowy jako argument przeciw napisano, że „ogólna sytuacja gospodarcza i finansowa, która zapanowała wraz ze stanem pandemicznym nie tylko w kraju, ale i na całym świecie, spowodowała konieczność przesunięć w wydatkach, a także zmniejszenie dostępnych środków budżetowych”. Czytamy, że wszystkiemu winna jest „niekorzystna sytuacja gospodarcza i pogłębiająca się inflacja”.

Wzorcowa gmina

Taki wyjaśnienia znalazły się w odpowiedzi na petycję. My jednak dopytujemy – czy jest aż tak źle?

– Nie chodziło o to, że Lubska nie stać, bo już nie raz, nie dwa mówiłem, że w Lubsku nie ma biedy. Mamy klub seniora, pracujemy z programem Senior+. W gminie jest uniwersytet trzeciego wieku, klub seniora działający przy domu kultury. Jeżeli jakieś stowarzyszenia z naszej gminy się do nas zgłaszają z prośbą o wsparcie, to oczywiście staramy się pomagać w miarę możliwości. W pałacu ślubów mamy też miejsce spotkań dla seniorów, gdzie dziennie przychodzi blisko 20 osób. Dlatego uznaliśmy, że zabezpieczanie pieniędzy na konkurs, o który prosi jakieś stowarzyszenie, które nie jest z naszej gminy, tylko działa na terenie całego województwa, jest niezasadne. Nasza gmina jest tak naprawdę wzorcowa i to inne samorządy mogą się od nas uczyć komentuje A. Bondarenko.

O to, czy w gminie przypadkiem się nie pogorszyło, pytamy też burmistrza.

– Nie zajmowałem się tą petycją – odcina się J. Dudojć. – Wpływa do nas wiele pism i wniosków, nie jestem w stanie osobiście zajmować się każdym papierkiem. Petycja została przekazana do komisji skarg, wniosków i petycji i to oni przygotowali uzasadnienie – mówi J. Dudojć.

Szkoda, że się nie znalazło

Choć wniosek wpłynął od stowarzyszenia działającego na rzecz aktywizacji seniorów w województwie lubuskim, miejscowi aktywiści żałują, że pieniądze się jednak nie znalazły.

– Myślałem, że to przejdzie komentuje Łukasz Michałkiewicz, sołtys Lutola i społecznik. – Słyszałem o tym na komisji. My nigdy o to nie wnioskowaliśmy i szczerze mówiąc, uznałem, że to dobry pomysł, na który liczyłem. Sołectwa kasy nie dostają, stowarzyszenia też nie, a szkoda. Gdyby konkurs był ogłoszony, to moglibyśmy wziąć w nim udział i może udał by się pozyskać pieniądze komentuje Ł. Michałkiewicz.

Napisz komentarz »