REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Zapisali, ale nie zaszczepili

Opublikowano 14 stycznia 2022, autor: jb

O odsyłaniu z kwitkiem dzieci zapisanych na szczepienia przeciwko koronawirusowi w Nowym Szpitalu w Szprotawie zaalarmowali nas rodzice.

Dzieci nie zostały zaszczepione, pomimo wcześniej umówionych terminów. 

– O tym, że nie tylko my odeszliśmy z kwitkiem, dowiedzieliśmy się w punkcie szczepień w Zielonej Górze, do którego pojechaliśmy. Okazało się, że było tam już sporo osób przed nami, którym z takich samych powodów nie udało się zaszczepić dziecka w Szprotawie. Jedni mówili o braku szczepionek, drudzy o braku lekarza do kwalifikacji na szczepienie w wyznaczonym dniu – słyszymy.

Szprotawski szpital dzieci od 5 roku życia zaczął szczepić od soboty, 18 grudnia. W zależności, od ilości chętnych, do szczepienia dzieci wyznaczany jest przeważnie jeden dzień w tygodniu. Zapisać się może nawet 50 osób.

Jak potwierdza rzeczniczka szpitala, w styczniu były problemy z podaniem drugiej dawki tym dzieciom, które właśnie jako pierwsze przyjęły szczepionkę 18.12. Winny miał okazać się system komputerowy. Podczas szczepienia, każdy pacjent otrzymuje specjalną kartę, w której  podana jest data także kolejnej dawki.

Jak podaje Marta Pióro, rzeczniczka szpitala, osoby, które szczepiono 18.12., otrzymały kartkę z informacją, że druga dawka będzie podawana 10 stycznia. Przed zaplanowaną wizytą, każdy otrzymuje też SMS-a z przypomnieniem o terminie.

– Niestety,  zewnętrzny system do rejestracji szczepień automatycznie rozesłał informację, że szczepienie drugą dawką jest zaplanowane na 8 stycznia. Część rodziców tego dnia rzeczywiście zgłosiła się do nas z dziećmi – mówi M. Pióro.

Szpital nie był przygotowany, by w tym dniu podawać szczepionkę dzieciom.

– Do wszystkich rodziców, którzy czekają na drugą dawkę szczepienia i nie mają wyznaczonego terminu lub nie zgłosili się 10 stycznia, dzwonimy i proponujemy nowe terminy – zapewnia rzeczniczka.

Dzieciom podawana jest szczepionka firmy Pfizer w odpowiednio zmniejszonej dawce, druga podawana jest po minimum 21 dniach.

Napisz komentarz »