REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Lekarz albo market

Opublikowano 14 stycznia 2022, autor: mk

Przychodnia zdrowia czy market Dino? Co wygra w Trzebielu?

Do żarskiego Starostwa Powiatowego wpłynęła petycja mieszkańców Trzebiela w sprawie marketu Dino, który ma stanąć przy zbiegu ulicy Słonecznej i Tuplickiej. Proszą w niej o niewydawanie pozwolenia na budowę. Podnoszą argument, że sklep będzie powodował dotkliwe utrudnienia w ich życiu poprzez hałas i wzmożony ruch samochodów dostawczych po drodze, która jest w złym stanie technicznym.

– Na tej drodze, po stronie gdzie ma być sklep, nie ma nawet chodnika – mówi Żaneta Helman, mieszkanka ulicy Tuplickiej, której dom ma sąsiadować ze sklepem. – Jako lekarze pracujemy z mężem do bardzo późnych godzin. Nie wiem, czy ktoś sobie wyobraża, co dla nas będzie znaczyło takie sąsiedztwo. Zostaniemy ograbieni z ostatnich godzin spokoju. Wiemy, że Dino to przeciwnik, z którym ciężko wygrać, dlatego jeżeli powstanie, będziemy musieli zrobić to, co zapowiedzieliśmy podczas spotkania w Urzędzie Gminy, czyli wyprowadzić się – komentuje Ż. Helman.

Dino miało w Trzebielu do wyboru także inne lokalizacje, między innymi w centrum wsi, w pobliżu rynku, jednak koszty budowy w strefie objętej ochroną konserwatorską i potrzeba przebudowania drogi dojazdowej sprawiły, że Dino wycofało się z tej lokalizacji.

Pozwolenie na budowę

Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę wpłynął do Starostwa Powiatowego na początku grudnia.

– Decyzję musimy wydać do końca stycznia – mówi Mariusz Myśliwy, naczelnik wydziału budownictwa i ochrony środowiska. – Ta decyzja będzie teraz na 90% odmowna z uwagi na nieuzupełnione jak dotąd braki. Ale to tylko formalność, więc na pewno wpłynie odwołanie, braki zostaną uzupełnione, a my będziemy musieli wydać decyzję pozytywną. Tak naprawdę ta odmowa opóźni jedynie całą procedurę o kilka miesięcy, myślę, że maksymalnie o pół roku – komentuje naczelnik.

Józef Radzion, starosta żarski, także nie pozostawia mieszkańcom złudzeń.

– Nie możemy wydać decyzji odmownej, jeżeli ktoś spełnił wszystkie warunki. Rozumiem sprzeciw mieszkańców, ale formalnie nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby ten market tam powstał. Jesteśmy zobowiązani działać w obrębie przepisów prawa, a one wyrażają się jasno – mówi J. Radzion.

Napisz komentarz »