REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Bunt księgowych

Opublikowano 14 stycznia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Księgowe z żagańskich szkół nie chcą pracować w Centrum Usług Wspólnych za niższe pensje. Liczą, że burmistrz zaproponuje im lepsze warunki.

Od 1 stycznia CUW przejął księgowe z przedszkoli i szkół, na mocy uchwały Rady Miasta. Część z nich nie zgadza się na gorsze warunki finansowe, jakie po przejęciu ich etatów od szkół oferuje CUW, czyli 4.100 zł brutto miesięcznie. Obecnie na zwolnieniu lekarskim przebywają księgowe z SP nr 1, 3 i 4. Z kolei księgowa z SP nr 5 przechodzi na emeryturę.

Dyrektorzy nie wiedzą, co robić – z jednej strony zostali odcięci od finansów, z drugiej – dostają faktury do zapłaty. Oficjalnie, do gazety nie chcą się wypowiadać.

– Dzwonimy do kierownika centrum i pytamy, co mamy zrobić. Kto ma dokonać przelewu za faktury za media, produkty na obiady do stołówki, środki chemiczne, artykuły biurowe, znaczki pocztowe, itd. W których hurtowniach mamy kupować? Kto ma to robić, CUW czy dalej szkoły? Kto ma wypłacić jubileuszówkę? – pyta jedna z dyrektorek. – Dostaliśmy zalecenie, aby gromadzić faktury i inne dokumenty, a potem je przekazać centrum.

Kierownik współczuje

O sytuację z księgowymi pytamy kierownika centrum.

–  Jeśli panie chorują, to im współczuję i życzę szybkiego powrotu do zdrowia i pracy w CUW – mówi Jerzy Wojnar, kierownik CUW.  – Jeśli te panie po powrocie nie przyjmą naszych warunków, będę rozmawiał z burmistrzem, co dalej. Być może wtedy ogłosimy nabór wśród księgowych spoza placówek oświatowych.

Póki co, centrum dalej nie działa tak, jak powinno. Brakuje kadry, wciąż nie ma podłączenia programu, który ma obsługiwać żagańskie przedszkola i szkoły. A przecież CUW miał wystartować od 1 stycznia, przejmując te zadania od szkół.

– Nie ma paraliżu. Szkoły dostały od nas wytyczne, że mogą regulować swoje płatności na bieżąco, mając dostęp do rachunków bankowych, a księgowania zostaną uzupełnione, jak już wszystko zostanie u nas uruchomione – uspokaja kierownik. – Wspieramy ich w sprawach pilnych. Po komputerowej centralizacji baz ze wszystkich placówek oświatowych, trwa weryfikacja danych w systemie, który będzie obsługiwał szkoły i przedszkola. Zakładam, że pod koniec styczna ruszymy już pełną parą.

W czwartek, 13.01. (już po złożeniu tego numeru do druku), odbyło się spotkanie burmistrza z dyrektorami. Czy burmistrz Andrzej Katarzynieczgodzi się na zwiększenie pensji  księgowym o dodatek funkcyjny? Jemu samemu radni przyznali maksymalną pensję – taką, jaką zarabiają prezydenci największych miast Polski, czyli 20 tys. 41 zł. Na nią znalazły się pieniądze w budżecie, ale po kilkaset złotych dla księgowych już ich brakuje.

Do tematu wrócimy.

Napisz komentarz »