REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Szczury i smród, czyli policyjna bieda

Opublikowano 14 stycznia 2022, autor: bj

Szczury, grzyb na ścianie, wspólna szatnia. Fetor z wybijającej kanalizy. Jedzenie na kolanie, bo stołówki nie ma. Tak o pracy w żarskiej policji mówią funkcjonariusze. Sanepid zapowiada nalot.

Policjanci z żarskiej Komendy nie odpuszczają.

Nie otrzymali jeszcze odpowiedzi na pisma w sprawie niewypłaconych przed świętami nagród. Teraz wzięli się za sprawę warunków pracy. NSZZ Policjantów o interwencję prosi wojewódzki Sanepid w Gorzowie Wlkp. Chodzi o opłakany stan pomieszczeń, które służą pracownikom komendy.

-Sprawa interwencji dotyczącej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej jest rozpatrywana-informuje Aneta Mokosa z WSSE.

Smród i gryzonie

Mundurowi Sanepidowi raportują, że w szatniach biegają myszy i szczury. Podczas  deszczu, w szatni zbiera się woda i zalewa toalety.

Pomieszczenia są zawilgocone i śmierdzące. Gdy leje, wybija kanaliza i smród roznosi się po budynku. Przy tym nieodpowiednie  oświetlenie i niedziałająca regulacja temperatury w pomieszczeniach to pikuś. Trudno zresztą, żeby działała, bo zaworów przy  grzejnikach nie ma.

Chowaj się

Ale to nie wszystko. Policyjna szatnia w żarskiej komendzie jest wspólna dla pań i panów. Część szczęśliwców, która pracuje w gabinetach trzyma i zmienia ciuchy właśnie tam. Tyle, że nie każdy ma możliwość schowania się bez spodni za biurko, np. służba patrolowa na taki luksus nie może liczyć.

Smacznego w radiowozie

Policjanci nie mają miejsca, gdzie można podczas przerwy zjeść posiłek. W internecie krążą zdjęcia radiowozu przed okienkiem Mc`Donaldsa albo przed barami szybkiej obsługi. Czasem konsumpcja odbywa się w radiowozach.

Do tego w opłakanym stanie jest sprzęt oddany do dyspozycji pracowników,.

Biurka, krzesła, kserokopiarki. Drukarki i resztą wymaga natychmiastowej naprawy,  w zasadzie wymiany na nowy-pisali związkowcy.

Grupa 10 dzielnicowych dysponuje „aż” dwiema drukarkami.

Jaki covid?

Dodatkowo policjanci, których rolą jest egzekwowania obostrzeń covidowych, miewają kłopoty z utrzymywaniem reżimu sanitarnego w miejscu pracy. Pojemnik na płyn dezynfekcyjny przy drzwiach budynku zazwyczaj świeci pustkami.

Do pisma do Sanepidu załączyli zdjęcia. Zniszczonych, zagrzybionych pomieszczeń, ze śladami po zalaniach i bytności gryzoni.

I poprosili o o pilną kontrolę, z zastrzeżeniem, by nie byli to inspektorzy żarskiego oddziału.

Tego akurat na razie w województwie nie uwzględnili. – Sprawa zgodnie z właściwością została przekazana do inspekcji sanitarnej w Żarach – dodaje A. Mokosa.

– Kontrola w zasadzie już się rozpoczęła. W związku z naszym pismem. Czekamy na dalsze czynności. Zakres tej kontroli być może będzie szerszy. Niektórzy policjanci pracujący w policyjnej izbie zatrzymań, wydający posiłki dla zatrzymanych, nie mają obowiązkowych badań sanepidowskich. A to kompetencja to pracodawcy -mówi Marcin Żółkowski, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów.

Miraż nowej komendy

Rozmawiamy o stanie pomieszczeń. – Nasza komenda została jako jedyna w województwie, mimo obietnic, wciąż niewybudowana. Budżetem nie rządzi komendant powiatowy, ale z tego co wiem za poprzedniego jedna z szatni była odświeżana. Czasem może teraz brakuje takiego zainteresowania – dodaje M. Żółkowski.

Pismo trafiło do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. – Otrzymaliśmy dokument do wiadomości od przedstawicieli żarskiej policji. W tym obszarze jest przewidziana kontrola – informuje podkom. Marcin Maludy, rzecznik prasowy.

Sprawa siedziby policji uparcie tkwi w miejscu. W 2013r. miasto przekazało działkę pod jej budowę przy ul. Fabrycznej. Wówczas jeszcze była mowa o budowie w sąsiedztwie dwóch komend – PSP i policji. Tymczasem strażacy swoją nową siedzibę już od kilku lat budują przy ul. Zielonogórskiej.

W 2019r. pojawiła się informacja o tym, że została opracowana dokumentacja projektowa.

Teraz M. Maludy wielu nowości do przekazania nie ma. – Jeśli chodzi o budowę nowej komendy w Żarach to informujemy, że mamy już działkę oraz dokumentację projektową. Złożyliśmy również wniosek do Komendy Głównej Policji, aby tę inwestycje uwzględniono w nowym programie modernizacyjnym. -tłumaczy M. Maludy.

Pytamy: kiedy? I to pytanie pozostanie bez odpowiedzi.

Napisz komentarz »