REKLAMA

Kultura, Oświata

Wybrali najlepszych

Opublikowano 14 stycznia 2022, autor: jb

Technikum Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach zajęło najwyższe miejsce spośród szkół naszego regionu w rankingu techników miesięcznika „Perspektywy”. Z liceów najlepiej wypadły Społeczne Liceum Ogólnokształcące i Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Żar .

Miesięcznik „Perspektywy” opracował coroczny ranking najlepszych liceów i techników w kraju. W rankingu uwzględniono 1.256 liceów ogólnokształcących i 1.165 techników, które spełniły określone kryteria (np. do matury przystąpiło minimum 12 osób, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej). Procentowo zliczano sukcesy w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników, do klasyfikacji były też brane pod uwagę wyniki egzaminów zawodowych.

W rankingach głównych miejsce znalazło 1000 liceów i 500 techników. Przygotowano także odrębne rankingi wojewódzkie i maturalne dla liceów i techników oraz wspólny ranking olimpijski.

 Najwyżej w kraju

Ze szkół naszego regionu najwyżej w zestawieniu krajowym znalazło się Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach. Uplasowało się na 48 miejscu na 500 sklasyfikowanych. Jednocześnie szkoła zajęła drugie miejsce w klasyfikacji techników województwa lubuskiego. Jako jedyna z naszych techników mogła liczyć też na klasyfikację w rankingu maturalnym, zajmując 44 miejsce na 300 w ogóle. Jest to także najlepszy wynik ze wszystkich szkół niepublicznych w naszym regionie.

Choć w ubiegłorocznym rankingu szkoła wypadła jeszcze lepiej, bo uplasowała się na 25 miejscu w kraju, dyrektor z wyników jest zadowolony.

– Przy takich warunkach, jakie były w ubiegłym roku, to jest dobry wynik. Gdy uczniowie większość czasu spędzili na nauce zdalnej, tylko tyle dało się zrobić. Zdawalność matur była taka sama jak w poprzednich latach, ale faktem jest, że uczniowie mieli już trochę niższe procentowo wyniki. W tym roku nie mieliśmy też olimpijczyków, więc to również przełożyło się na zestawienie. Nie zamierzam ubolewać. I tak jesteśmy w czołówce Polski i pierwszej lidze województwa. Nadal jesteśmy drugą szkołą w województwie, a co ważne w rankingu maturalnym, choć na 44 miejscu w kraju, to na pierwszym wśród techników z lubuskiego. Niech inne szkoły powalczą o taki wynik, to też im pogratuluję – mówi dyrektor Krzysztof Neska.

 

Cieszą matury

Wśród liceów najwyższe wyniki mają szkoły niepubliczne. Jako jedyne z naszego regionu były w ogóle brane pod uwagę w zestawieniu olimpijskim i maturalnym.

Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Żar zajęło 2 miejsce w rankingu województwa lubuskiego (tak jak przed rokiem), co przełożyło się na 91 miejsce w zestawieniu krajowym (spadek z 76). W rankingu maturalnym szkoła zajęła 97 miejsce (ostatnio było to 71). Szkoła zajęła także 66 miejsce w rankingu olimpijskim (w ubiegłym roku było to 148 miejsce).

Choć szkoła wygrywała już w poprzednich latach rankingi wojewódzkie i była w czołówce kraju, dyrektor Wiktor Polakowski na wyniki nie narzeka.

– Zawsze mogłoby być lepiej i to jest normalne. Z tych wszystkich wyników najbardziej cieszy mnie ranking maturalny, bo obawialiśmy się, że może być gorzej. Wynik maturalny to jest wynik ucznia i on decyduje o wyborze studiów. Olimpiady były prowadzone zdalnie, a maturę uczniowie pisali w szkołach, więc trudno je porównywać. Żary pod względem rywalizacji są wyjątkowym miastem. Bo rywalizacja pomiędzy szkołami przynosi korzyść wszystkim. Jesteśmy zauważeni jako miasto, a konkurencja dla wszystkich jest ożywcza – mówi.

 

Żeby było jeszcze lepiej

 Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Żar uplasowało się na 4 miejscu w województwie (awans z 5). Taki wynik przełożył się na 122 miejsce w kraju (w ubiegłym roku szkoła była na 182 miejscu). W rankingu maturalnym awansowała na 160 miejsce (ze 187). W rankingu olimpijskim zajęła wysokie, 41 miejsce. I jest to najwyższe miejsce ze wszystkich szkół z lubuskiego.

– To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że w pandemii wszystkim pracuje się ciężej. Skoro są awanse na poszczególnych miejscach, to znaczy, że jest lepiej. Ważne są dla nas oczywiście wyniki maturalne, bo staramy się myśleć z naszymi absolwentami o ich przyszłości. W połączeniu z pasjonatami, których świetne wyniki widać w olimpiadach, daje to dobry efekt. Zawsze jest coś, co można poprawić. Każdego dnia pracujemy na coraz lepsze wyniki – mówi dyrektor Małgorzata Penkal.

– W zestawieniu olimpijskim nie dość, że jesteśmy najwyżej z naszego województwa, to jeszcze w sąsiedztwie szkół z dużych miast, które mają wsparcie uczelni akademickich – dodaje Teresa Nowak, wicedyrektor szkoły.

 

Awans cieszy

Z niepublicznych liceów najlepiej wypadło LO im. S. Banacha w Żaganiu. Szkoła zajęła 13 miejsce w województwie (awans z 14), co dało jej 659 miejsce w kraju (w ubiegłym roku było to 709 miejsce).

– W zasadzie oprócz niepublicznych szkół w Żarach, na południu województwa udało nam się być najlepszymi. Nam jest coraz trudniej konkurować ze szkołami, gdzie trafiają wszyscy najlepsi. My posiłkujemy się zdolnymi uczniami, ale mamy też takich ze słabszym wynikiem. Cieszy nas szczególnie spory awans w kraju – mówi dyrektor Mieczysław Śmieszek.

Z liceów w naszym regionie w rankingu wojewódzkim znalazły się pozostałe trzy szkoły. Na 15 miejscu w lubuskim uplasowało się LO im. B. Chrobrego w Szprotawie. Dało to mu spory awans w rankingu krajowym, bo z ubiegłorocznego 914 miejsca na 720 obecnie.

Z kolei LO im. B. Prusa w Żarach zajęło 18 miejsce w województwie i spadło na 965 w kraju (ostatnio było o 100 miejsc wyżej).

W zestawieniu wojewódzkim na 20 miejscu znalazło się także Liceum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych z Lubska, które jednak nie zmieściło się w rankingu krajowym.

 

Apetyt na więcej

Wśród techników spory awans zanotowało Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach. Zajęło 14 miejsce w województwie (ostatnio było 29), co przełożyło się na 344 miejsce w rankingu krajowym, w którym szkoła w ubiegłym roku w ogóle nie była notowana.

– Jestem zadowolona, choć nie jest to może ogromny sukces, bo apetyt nadal mamy na więcej. Pracujemy nad tym, żeby było lepiej, choć zdalne nauczanie wiele spraw wszystkim utrudnia – mówi dyrektor Arleta Śniatecka.

Na 18 miejsce (z 24 ) w województwie awansowało też Technikum w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach, choć nie zmieściło się w rankingu krajowym. Podobnie Technikum z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku, choć szkoła zajęła 21 miejsce w województwie, a w ubiegłym roku nie była klasyfikowana w tym rankingu. Z powiatu żarskiego na 34 miejscu rankingu województwa lubuskiego jest także Technikum z Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku (bez miejsca w rankingu głównym).

Z powiatu żagańskiego najlepiej wypadło Technikum w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych z Żagania. W rankingu wojewódzkim zajęło 25 miejsce (brak miejsca w krajowym).

– Na pewno nieźle to wygląda na poziomie powiatu i województwa, chcielibyśmy jednak ten wynik poprawić – mówi dyrektor Zbigniew Stebelski.

W powiecie żagańskim w rankingu wojewódzkim sklasyfikowano jeszcze tylko Technikum z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych ze Szprotawy – na 35 miejscu.

Ogólnopolski Ranking Maturalny Techników
miejsce (na 300 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. Technikum Nowoczesnych Technologii Kleszczów
2. Technium Mechatroniczne nr 1 Warszawa
3. Technikum Łączności Kraków
44. Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych Żary
Wojewódzki Ranking Techników
miejsce (na 35 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. Technikum w CKZiU Zielona Góra
2. Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych Żary
3. Technikum w ZST Zbąszynek
14. Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych Żary
18. Technikum w Centrum Szkół Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Żary
21. Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych Lubsko
25. Technikum w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych Żagań
34. Technikum w Zespole Szkół Technicznych Lubsko
35. Techniukum w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych Szprotawa
Ogólnopolski Ranking Olimpijski Liceów i Techników
miejsce (na 200 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. Uniwersyteckie LO Toruń
2. XIV LO im. S. Staszica Warszawa
3. V LO im. A. Witkowskiego Kraków
41. Katolickie Liceum Ogólnokształcące Żary
66. Społeczne Liceum Ogólnokształcące Żary
Ogólnopolski Ranking Maturalny Liceów
miejsce (na 300 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. XIV LO im. S. Staszica Warszawa
2. XXVII LO im. T. Czarneckiego Warszawa
3. Uniwersyteckie LO Toruń
97. Społeczne Liceum Ogólnokształcące Żary
160. Katolickie Liceum Ogólnokształcące Żary
Wojewódzki Ranking Liceów
miejsce (na 26 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. II LO im. M. Skłodowskiej – Curie Gorzów Wielkopolski
2. Społeczne Liceum Ogólnokształcące Żary
3. I LO im. E. Dembowskiego Zielona Góra
4. Katolickie Liceum Ogólnokształcące Żary
13. LO im. S. Banacha Żagań
15. LO im. B. Chrobrego Szprotawa
18, LO im. B. Prusa Żary
20. LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych Lubsko
Ogólnopolski Ranking Liceów
miejsce (na 1000 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. XIV LO im. S. Staszica Warszawa
2. Uniwersyteckie LO Toruń
3. XIII LO Szczecin
91. Społeczne Liceum Ogólnokształcące Żary
122. Katolickie Liceum Ogólnokształcące Żary
659. LO im. S. Banacha Żagań
720. LO im. B. Chrobrego Szprotawa
965. LO im. B. Prusa Żary
Napisz komentarz »