REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Czekają na podwyżki

Opublikowano 14 stycznia 2022, autor: jb

6 mln 504 tys. zł ma do wydania Ośrodek Pomocy Społecznej z Żagania w tym roku. To o około 354 tys. zł więcej w porównaniu do ubiegłego roku.

Na utrzymanie samego OPS pójdzie 2 mln 621 tys. zł, z tej puli 1 mln 822 tys. zł zarezerwowano na wynagrodzenia dla 35 pracowników.

– Podwyżki to jedna wielka niewiadoma – ocenia Piotr Puchalski, kierownik OPS. – Najbardziej obawiamy się tych za pobyt w Domach Pomocy Społecznej. Wiemy już, że stawki pójdą do góry, bo wrosło najniższe wynagrodzenie, a także opłaty za media. Dziś płacimy średnio 4,5 tys. zł za osobę miesięcznie, a z pierwszych informacji wynika, że najmniej ma być ponad 5 tys. zł – przyznaje kierownik.

W budżecie OPS na podopiecznych w DPS-ach zaplanowano na razie 1 mln 170 tys. zł. Obecnie przebywa w nich 29 osób, przez cały ubiegły rok było ich łącznie 33.

Nakarmią i ogrzeją

Usługi opiekuńcze w domach niezmiennie prowadzić będzie PCK, jest na to 329 tys. zł. W zeszłym roku z takiej pomocy skorzystało 58 osób, w tym roku zapisanych jest 38.

Na dożywianie dzieci i dorosłych na razie zaplanowano 597 tys. zł (to są rządowe pieniądze, ich nie może braknąć). W ubiegłym roku z posiłków skorzystały łącznie 553 osoby. W tym roku zapisanych jest 70. Obiady dla dzieci w szkołach wydawane będą po feriach – od lutego. O dożywianie mogą ubiegać się ci, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 900 zł, w przypadku osób samotnych jest to 1 tys. 164 zł miesięcznie.

Na zasiłki stałe przewidziano 870 tys. zł, naokresowe – 267 tys. zł, na celowe – 109 tys. zł. Żeby ubiegać się o zasiłek, kryterium dochodowe wynosi teraz 600 zł na osobę w rodzinie lub 776 zł dla osób samotnych.

W rodzinach zastępczych OPS ma 33 dzieci, na ich utrzymanie przewidziane jest 303 tys. 361 zł. Dla 17 dzieci w domach dziecka zarezerwowano 310 tys. zł.

13 tys. zł to pula na organizację pogrzebów, w ubiegłym roku OPS opłacił ich 5.

Wnioski o przyznanie opału na zimę żagański OPS zbiera jesienią, obecnie można składać jedynie wnioski o zasiłki celowa na dofinansowanie jego zakupu.

Dla schronienia

Na utrzymanie ogrzewalni dla osób bezdomnych przewidziano 35 tys. zł.

– To koszty łącznie z ogrzewaniem i utrzymaniem osób, które tam dyżurują. Jako wolontariuszy mamy tam też osoby, które wcześniej były bezdomne, a teraz są w naszych mieszkaniach readaptacyjnych – mówi P. Puchalski.

OPS przymierza się do uruchomienia w tym roku trzech mieszkań dla ofiar przemocy. Także w budynku przy ul. Rybackiej, gdzie działają już mieszkania readaptacyjne.

– Prace już trwają. W swoim budżecie mamy na to 12 tys. zł. Pracujemy na pewno wolniej, ale tym, kim mamy, czyli osobami z PUP, wtedy ich wynagrodzenie to nie jest nasz koszt. Angażowane są też osoby, które prace społeczne muszą wykonywać na mocy postanowień sądu. Okna i parapety mamy już wymienione. Szukamy sponsorów, będziemy się starać o środki z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Chcemy stworzyć trzy osobne mieszkania z łazienką, kuchnią i pokojem, gdzie mogłyby zamieszkać na przykład kobiety z dziećmi, uciekające przez przemocowcem. Dla nich będzie pierwsze piętro budynku – tłumaczy P. Puchalski.

Napisz komentarz »